Cair Paravel LionsHighland Park Scots

Click on the article titles below to read the full story.
  • West's Jeffries, Highland Park's Richardson named Dan Key Farmers Insurance Agency Athletes of the Week

    Rick Peterson, Top Sports News Writer

    By RICK PETERSON                                                                                                              

    TopSports.news

    KadenceJeffries500Topeka West senior Kadence Jeffries captured the fifth and sixth Class 5A-1A state swimming championships of her high school career last Saturday. [File photo/TSN]

    KADENCE JEFFRIES, Topeka West

    Jeffries, a senior, won the 200 and 500-yard freestyle events in last Saturday's Class 5A-1A state swimming and diving championships at the Shawnee Mission School District Aquatic Center, sweeping the two events for the third straight season that the state meet was held.

    Jeffries, who has signed with Nebraska-Omaha, won the 200 free in 1 minute, 53.29 seconds and the 500 free in 5:03.55  completing an undefeated career in individual events at the state meet.

    The Topeka West star earned All-Class 5A-1A first-team All-State honors for the third time.

    TreRichardson200Highland Park junior Tre Richardson won three individual events in last Friday's Class 5A regional track and field championships at De Soto. [File photo/TSN]

    TRE RICHARDSON, Highland Park

    Richardson, a junior, was a triple gold medalist in last Friday's Class 5A regional track and field meet at De Soto, quallifying for this week's state meet at Wichita State's Cessna Stadium in all three events.

    Richardson, a double state medalist as a sophomore, won the regional title in the 200-meter dash in 21.77 seconds, the long jump at 23 feet, 9 inches and the triple jump at 46-3. 

     Entering the state meet Richardson ranks No. 2 in Kansas (all classes) in the long jump and triple jump and fifth in the 200.

  • A1 Lock & Key Performers May 23, 2022

    Rick Peterson

    By RICK PETERSON

    TopSports.news

    KadenceJeffriesmugKadence Jeffries

     KADENCE JEFFRIES, Topeka West

    Jeffries, a senior, swept the 200 and 500-yard freestyle events in last Saturday's Class 5A-1A state swimming and diving championships for the third straight season that the state meet was held, going six for six in state individual events. Jeffries, who has signed with Nebraska-Omaha, won the 200 free in 1:53.29 and the 500 free in 5:03.55 at the Shawnee Mission School District Aquatic Center.

    TannerNewkirkmugTanner Newkirk

    TANNER NEWKIRK, Hayden

    A senior, Newkirk swept the 800, 1,600 and 3,200-meter runs in last Friday's Class 4A regional track and field championships at Eudora, helping the Wildcats edge Louisburg for the team championship. A Kansas signee, Newkirk ran the 800 in 1:59.04, the 1,600 in 4:27.52 and the 3,200 in 9:39.51 en route to pulling off the difficult distance triple.

  • Pre-State TSN Shawnee County high school boys track & field honor roll

    Rick Peterson

    By RICK PETERSON

    TopSports.news

    NOTE: Top.Sports.news compiles a weekly track and field honor roll for Shawnee County high schools throughout the 2022 season. Coaches are asked to email updated times and marks or any corrections to Rick Peterson at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Coaches should designate whether times were fully automatic (FAT) or hand-timed. FAT times for individual sprints are considered .024 of a second faster than hand times. TopSports.news will rank the Top 5 in each event.

    BOYS

    100 METERS

    Smith, Shawnee Heights              9.8 (10.27)

    January, Shawnee Heights           10.5

    Reed, Highland Park                    10.5

    Richardson, Highland Park           10.5

    Peoples, Topeka High                   10.6

    200 METERS

    Richardson, Highland Park           21.77 (21.6)

    Smith, Shawnee Heights               21.82

    January, Shawnee Heights           22.26

    Renfro, Silver Lake                       22.40

    Schrickel, Hayden                         22.72

    400 METERS

    Richardson, Highland Park           50.54

    Schrickel, Hayden                         51.05

    Blankenship, Topeka High            51.84

    Renfro, Silver Lake                       52.11

    Wilkerson, Topeka West               52.58

    800 METERS

    Newkirk, Hayden                          1:55.69

    B. Moore, Seaman                       2:00.72

    Esquibel, Shawnee Heights         2:03.14

    Wilson, Topeka West                   2:03.17

    Njoroge, Topeka West                  2:04.19

  • Pre-State TSN Shawnee County high school girls track & field honor roll

    Rick Peterson

    By RICK PETERSON

    TopSports.news

    GIRLS

    100 METERS

    Nichols, Shawnee Heights         12.33 (12.2)

    Reed, Highand Park                   12.35

    Brooks, Topeka West                  12.60

    Hillebert, Hayden                         12.96

    Rezac, Rossville                         12.96

    200 METERS

    Nichols, Shawnee Heights          25.78

    Rottinghaus, Shawnee Heights   25.90

    Reed, Highland Park                   26.22

    Brooks, Topeka West                   26.29

    Rezac, Rossville                          26.79

    400 METERS

    Rottinghaus, Shawnee Heights    58.18

    Reed, Highland Park                    58.22

    Foster, Rossville                           61.03

    Hillebert, Hayden                          61.78

    Fredrickson, Washburn Rural       62.08

    FPUC1MSXoAY xMSSeaman junior Bethany Druse is the Shawnee County leader in the girls 800 and 1,600 meters. [File photo/TSN]

    800 METERS

    Druse, Seaman                             2:15.19

    Carter, Washburn Rural                2:29.28

    Bird, Washburn Rural                   2:30.33

    Ismert, Washburn Rural                2:30.47

    Fink, Washburn Rural                   2:31.86

  • Boys regional track roundup: Newkirk, Renfro, Richardson post three individual wins

    Rick Peterson

    By RICK PETERSON

    TopSports.news

    Hayden senior Tanner Newkirk turned in an individual distance sweep in Friday's Class 4A regional track and field meet at Eudora as the Wildcat boys qualified for next week's state meet at Wichita in 14 of 18 events.

    KRG 0858Hayden senior Tanner Newkirk swept the 800, 1,600 and 3,200-meter runs in Friday's Class 4A regional at Eudora. [File photo/TSN]

    Newkirk won the 800 meters in 1 minute, 59.04 seconds, the 1,600 in 4:27.52 and the 3,200 in 9:39.51 as the Wildcats edged Louisburg for the team championship.

    Hayden also got individual wins from senior Jake Muller in the 300 hurdles (39.39 seconds) and freshman Jensen Schrickel in the long jump (21 feet, 7.50 inches) while the Wildcats won the 4 x 400 relay in 3:28.50.

    Hayden qualified for state in all three relays and all three throwing events, with multiple qualifiers in the shot put and discus.

    CLASS 5A AT DE SOTO

    Highland Park junior Tre Richardson, a double state medalist in last year's 5A state meet, posted three individual victories in Friday's regional meet at De Soto.

    TreRichardson200Highland Park junior Tre Richardson was a triple winner in Friday's 5A regional at De Soto, winning the 200-meter dash, the long jump and the triple jump. [File photo/TSN]

    JacksonEsquibelShawnee Heights sophomore Jackson Esquiibel (3) won regional titles in the 1,600 and 3,200 meters in Friday's 5A regional at De Soto. [Submitted photo]

    Richardson won the 200-meter dash in 21.77 seconds and went 23-9 to win the long jump and 46-3 to win the triple jump.

    The Scots also got a second-place finish from junior Tyrell Reed in the 100 (10.98) and from senior Kejuan Johnson in the 300 hurdles (40.48).

    Shawnee Heights sophomore Jackson Esquibel posted a pair of individual victories, winning the 1,600 in 4:27.70 and the 3,200 in 9:37.31 while the T-Birds also got an individual victory from junior Jordan Garvin in the 300 hurdles (40.10).

    Heights senior Ja'Laven January was the runner-up in the 200 (22.26) and junior Maddox Moten placed second in the discus (141-3) and third in the shot put (47-3.50).

    CLASS 5A AT EMPORIA

    Topeka West posted three individual wins in Friday's regional meet at Emporia's Welch Stadium, including a pair of victories from senior Zsamar Sipple.

    ZsamarSippleTopeka West senior Zsamar Sipple won the long jump and the triple jump in Friday's Class 5A regional at Emporia. [File photo/TSN]

    Sipple won the long jump with a best of 22.-9.25 and took the triple jump title with a leap of 45-1 while the Chargers also got a victory in the 3,200 meters from junior Lenny Njoroge in 9:50.50.

    Njoroge added a second-place finish in the 1,600 (4:29.69) while West freshman Alesecio Batson was second to Sipple in the triple jump (43-5.50).

    Seaman junior Branen Moore was the runner-up in the 800 meters (2:04.31) while senior Jace Moore placed second in the 3,200 (10:08.58).

    The Vikings also qualified for state with second-place finishes in both 4 x 100 relay (43.90) and the 4 x 800 relay (8:29.21).

    CLASS 3A AT ROYAL VALLEY

    Silver Lake senior Brogan Renfro posted three individual wins in Friday's 3A regional at Royal Valley leading the Eagles to a second-place team finish behind Marysville (100.50-91).

    BroganRenfroSeamanSilver Lake senior Brogan Renfro won the 100, 200 and triple jump in Friday's Class 3A regional at Royal Valley [File photo/TSN]

    Renfro won the 100 dash in 11.16 secords, the 200 in 22.90 and the triple jump at 41-11.50.

    The Eagles also got an individual win from senior Carson Johnson in the 300 hurdles (41.17) and Silver Lake won the 4 x 100 relay in 44.86 and the 4 x 400 relay in 3:30.99.

    Rossville got a second-place finish from junior Pedro Arantes in the 100 (11.33). 

  • Girls regional track roundup: Dawgs' Gillum dominates throws in 3A regional

    Rick Peterson

    By RICK PETERSON

    TopSports.news

    Rossville senior Briar Gillum, a returning state medalist in two events, posted a pair of dominating victories in Friday's Class 3A track and field regional at Royal Valley, winning the shot put by just under 11 feet and the shot put by more than five feet.

    BriarGillumRossville senior Briar Gillum was a double regional champion in the Class 3A meet at Royal Valley, winning the shot put and discus after earning state medals in both those events last year at state. [Submitted photos]

    Gillum, third in the 3A shot put as a junior, won the regional title in that event with a best throw of 41 feet, 7.75 inches and doubled up in discus with a throw of 131-9 after placing eighth in that event at state a year ago.

    Rossville junior Amelia Foster added a pair of second-place regional finishes, taking second in the 400 in 61.03 seconds and in the 800 in 2 minutes, 31.98 seconds.

    Silver Lake freshman Tessa Gerber turned in a strong regional performance, finishing second in the 1,600 (5:37.30) and the 3,200 (12:30.14) while sophomore Kaibryn Kruger finished third in the triple jump (34-6.50) and freshman Ellen Doty was third in the pole vault (8-6).

    CLASS 5A AT EMPORIA

    Topeka West junior Ala'Jah Brooks won a pair of regional championships in Friday's 5A regional at Emporia's Welch Stadium, taking a win in the 100-meter dash in 12.64 seconds and doubling up with a win in the 200 in 26.29.

    AlaJahBrooksTopeka West junior Ala'Jah Brooks swept the 100 and 200-meter dash titles in Friday's Class 5A regional at Emporia. [File photo/TSN]

    Bethany Druseeaman junior Bethany Druse won the girls 800 meters in Friday night's 5A regional at Emporia. [File photo/TSN]

    West senior Anna Phelps added third-place finishes in the 1,600 (5:32.60) and the 3,200 (11:52.95), while juniors MaKinsey Jones (34-6.50) and Shontal Phillips (34-5) went two-three in in the triple jump.

    City team champion Seaman qualified for state in seven events, led by junior 800 meters champion Bethany Druse (2:22.39) and the winning 4 x 800 relay team (10:15.25).

    The Vikings also got a second-place finish from sophomore Taylin Stallbaumer in the 100 high hurdles (15.74), a runner-up finish from junior Ally Trier in the javelin (119-0) and a third-place finish from junior Anna Domann in the shot put (34-4.75).

    CLASS 5A AT DE SOTO

    Highland Park sophomore Victoria Reed posted a victory in the 400-meter dash in 58.22 seconds and posted a second-place finish in the 200 in 26.22 at Friday's 5A regional at De Soto.

    VictoriaReedactionHighland Park sophomore Victoria Reed qualified for the 5A state meet in the 200 and 400-meter dashes. [File photo/TSN]

    Shawnee Heights got a second-place finish from junior Ta'Mijha Nichols in the 100 (12.59) and a second from junior Taylor Rottinghaus in the 400 (59.10) and the T-Birds won the 4 x 100 relay (50.49).

    Rottinghaus also qualified for state with a fourth-place finish in the 200 (26.48) and the T-Birds advanced to state with a fourth-place finish in the 4 x 400 relay (4:17.75).

    CLASS 4A AT EUDORA

    Sophomore Natalie Hillebert posted a third-place finish for Hayden in the 400-meter dash in Friday's 4A regional at Eudora, clocking a time of 63.12, while sophomore Liz Moore placed third in the triple jump at 31-7.25 and senior Jadyn Paige Falley was third in the shot put at 36-2. 

  • TSN Shawnee County high school girls track & field honor roll May 17

    Rick Peterson

    By RICK PETERSON

    TopSports.news

    GIRLS

    100 METERS

    Nichols, Shawnee Heights         12.33 (12.2)

    Reed, Highand Park                   12.35

    Brooks, Topeka West                  12.60

    Hillebert, Hayden                         12.96

    Rezac, Rossville                         12.96

    200 METERS

    Nichols, Shawnee Heights          25.78

    Rottinghaus, Shawnee Heights   25.90

    Reed, Highland Park                   26.37

    Brooks, Topeka West                   26.41

    Rezac, Rossville                          26.79

    400 METERS

    Rottinghaus, Shawnee Heights    58.18

    Reed, Highland Park                    58.72

    Hillebert, Hayden                          61.78

    Fredrickson, Washburn Rural      62.61

    Rezac, Rossville                          62.71

    FPUC1MSXoAY xMSSeaman junior Bethany Druse is the Shawnee County leader in the girls 800 and 1,600 meters. [File photo/TSN]

    800 METERS

    Druse, Seaman                             2:15.19

    Carter, Washburn Rural                2:29.28

    Bird, Washburn Rural                   2:30.33

    Ismert, Washburn Rural                2:30.47

    Fink, Washburn Rural                   2:31.86

  • TSN Shawnee County high school boys track & field honor roll May 17

    Rick Peterson

    By RICK PETERSON

    TopSports.news

    NOTE: Top.Sports.news compiles a weekly track and field honor roll for Shawnee County high schools throughout the 2022 season. Coaches are asked to email updated times and marks or any corrections to Rick Peterson at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Coaches should designate whether times were fully automatic (FAT) or hand-timed. FAT times for individual sprints are considered .024 of a second faster than hand times. TopSports.news will rank the Top 5 in each event.

    BOYS

    100 METERS

    Smith, Shawnee Heights              9.8 (10.27)

    January, Shawnee Heights           10.5

    Reed, Highland Park                    10.5

    Richardson, Highland Park           10.5

    Peoples, Topeka High                   10.6

    200 METERS

    Smith, Shawnee Heights               21.82

    Richardson, Highland Park           21.6

    Renfro, Silver Lake                       22.40

    January, Shawnee Heights           22.52 (22.4)

    Schrickel, Hayden                         22.72

    400 METERS

    Richardson, Highland Park           50.54

    Schrickel, Hayden                         51.05

    Blankenship, Topeka High            52.03

    Renfro, Silver Lake                       52.11

    Wilkerson, Topeka West               52.58

    800 METERS

    Newkirk, Hayden                          1:55.69

    B. Moore, Seaman                       2:00.72

    Esquibel, Shawnee Heights         2:03.14

    Wilson, Topeka West                   2:03.17

    Njoroge, Topeka West                  2:04.19

  • City athletes win 20 events in Centennial League track championships

    Rick Peterson

    By RICK PETERSON

    TopSports.news

    City athletes won 20 events in Thursday's Centennial League track and field championships at Emporia's Welch Stadium, including double gold medalists Taylin Stallbaumer and Bethany Druse of Seaman, Zach Sulzen-Watson of Washburn Rural, Tanner Newkirk and Jake Muller of Hayden and Tre Richardson of Highland Park.

    TaylinStallbaumerBeardslee 1Taylin Stallbaumer, Seaman

    Bethany DruseBethany Druse, Seaman

    FSJ0WnRXoAA0asNTanner Newkirk, Hayden

    JakeMuller 4Jake Muller, Hayden

    ZachSulzen WatsonCityZach Sulzen-Watson, Washburn Rural

    TreRichardson 1Tre Richardson, Highland Park

    Stallbaumer swept the girls league titles in the 100-meter and 300 hurdles, clocking a time of 15.86 seconds in the 100s and 51.02 in the 300s, while Druse won the 800 meters in 2 minutes, 17.38 seconds and ran on the Vikings' winning 4 x 800 relay (10:38.26) with Anna Becker, Savannah Sampson and Taylie Heston as Seaman finished second in the girls team standings.

    Newkirk won the 1,600 in 4:13.86 and the 800 in 1:55.74 while Muller won the 300 hurdles in 39.80 and ran on Hayden's winning 4 x 400 relay (3:27.63) along with Ethan Florence, Ryan Rochford and Jensen Schrickel, helping the Wildcats post a second-place boys team finish.

    Z. Sulzen-Watson won the shot put at 51-11.50 and the discus at 166-1 while Richardson won the long jump at 23-2.25 and the triple jump at 46-5.

    Other city girls league champions included Seaman's Maggie Lesmeister in the javelin (112-5), Topeka West's MaKinsey Jones in the high jump (5-0), Washburn Rural's Rylee Ismert in the 1,600 (5:32.18), Rural's Madeline Carter in the 3,200 (11:38.17) and Highland Park's Victoria Reed in the 400 (59.76).

    Other city boys league champions included Washburn Rural's Josh Sulzen-Watson in the javelin (160-4), Highland Park's KeiJuan Johnson in the 110 hurdles (14.57) and Seaman's Jace Moore in the 3,200 (10:13.34).  

    Centennial League Track and Field Championships

  • Newkirk's city performance rekindles memories of city's all-time greats

    Rick Peterson

    By RICK PETERSON

    TopSports.news

    Tanner Newkirk's record-setting performance in last Friday's Joe Schrag City Invitational track and field meet cemented the Hayden senior star's place among the all-time city best.

    But Newkirk's city meet records in the 800, 1,600 and 3,200 meters also rekindled memories of just how good Topeka track has been over the years.

    Newkirk became only the fifth city athlete to crack the city meet list since 2010 and the first since former Washburn Rural and current Washburn University pole-vaulter Zac Chandler set the boys pole vault record with a clearance of 15 feet, 6 inches in 2018.

    2022HaydenCityTrackHummer 0876 LHayden senior Tanner Newkirk recovers after setting one of his three city meet records in last Friday's Joe Schrag City Invitational. [Photo by Kyle Grunert/Special to TSN]

    2022HaydenCityTrackHummer 0870 LTanner Newkirk is congratulated by his father, former Emporia state champ Kevin Newkirk, after his record-setting performance in the 1,600 meters in last Friday's Joe Schrag City Invitational. [Photo by Kyle Grunert/Special to TSN]

    Newkirk's 1,600 time of 4:10.88 eclipsed the record of 4:19.1 set by Topeka West's Bill Myers 47 years ago (1975) and his 9:18.89 clocking in the 3,200 bettered the record of 9:32.6, also set in 1975, by Topeka West's David Foltz.

    Newkirk's 1:55.69 time in the 800 bettered the previous city-meet record of 1:57.3 by Topeka High's David Faulkner in 1991.

    Newkirk joins a list of city-meet record-holders that includes the likes of all-time Kansas greats Marcel Carter, Troy Wilson and Iain Trimble (Shawnee Heights), Jared Huske (Highland Park), Sharrieff Hazim (Topeka West) and Dan O'Mara (Hayden).

    On the girls side, the city meet list includes city greats Jocelyn Bentley (Highland Park), Rita Graves and Janell Wright (Topeka High), Macahla Wesley (Topeka West), Deana Alexander (Shawnee Heights) and Marge Eddy (Seaman).

    Listed below is the updated list of record-holders in the city meet, previously known as the City Track Carnival.

    TOPEKA CITY TRACK AND FIELD MEET RECORDS