Rossville BulldawgsRossville Bulldawgs

Click on the article titles below to read the full story.
  • Pre-State TSN Shawnee County high school boys track & field honor roll

    Rick Peterson

    By RICK PETERSON

    TopSports.news

    NOTE: Top.Sports.news compiles a weekly track and field honor roll for Shawnee County high schools throughout the 2022 season. Coaches are asked to email updated times and marks or any corrections to Rick Peterson at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Coaches should designate whether times were fully automatic (FAT) or hand-timed. FAT times for individual sprints are considered .024 of a second faster than hand times. TopSports.news will rank the Top 5 in each event.

    BOYS

    100 METERS

    Smith, Shawnee Heights              9.8 (10.27)

    January, Shawnee Heights           10.5

    Reed, Highland Park                    10.5

    Richardson, Highland Park           10.5

    Peoples, Topeka High                   10.6

    200 METERS

    Richardson, Highland Park           21.77 (21.6)

    Smith, Shawnee Heights               21.82

    January, Shawnee Heights           22.26

    Renfro, Silver Lake                       22.40

    Schrickel, Hayden                         22.72

    400 METERS

    Richardson, Highland Park           50.54

    Schrickel, Hayden                         51.05

    Blankenship, Topeka High            51.84

    Renfro, Silver Lake                       52.11

    Wilkerson, Topeka West               52.58

    800 METERS

    Newkirk, Hayden                          1:55.69

    B. Moore, Seaman                       2:00.72

    Esquibel, Shawnee Heights         2:03.14

    Wilson, Topeka West                   2:03.17

    Njoroge, Topeka West                  2:04.19

  • Pre-State TSN Shawnee County high school girls track & field honor roll

    Rick Peterson

    By RICK PETERSON

    TopSports.news

    GIRLS

    100 METERS

    Nichols, Shawnee Heights         12.33 (12.2)

    Reed, Highand Park                   12.35

    Brooks, Topeka West                  12.60

    Hillebert, Hayden                         12.96

    Rezac, Rossville                         12.96

    200 METERS

    Nichols, Shawnee Heights          25.78

    Rottinghaus, Shawnee Heights   25.90

    Reed, Highland Park                   26.22

    Brooks, Topeka West                   26.29

    Rezac, Rossville                          26.79

    400 METERS

    Rottinghaus, Shawnee Heights    58.18

    Reed, Highland Park                    58.22

    Foster, Rossville                           61.03

    Hillebert, Hayden                          61.78

    Fredrickson, Washburn Rural       62.08

    FPUC1MSXoAY xMSSeaman junior Bethany Druse is the Shawnee County leader in the girls 800 and 1,600 meters. [File photo/TSN]

    800 METERS

    Druse, Seaman                             2:15.19

    Carter, Washburn Rural                2:29.28

    Bird, Washburn Rural                   2:30.33

    Ismert, Washburn Rural                2:30.47

    Fink, Washburn Rural                   2:31.86

  • Boys regional track roundup: Newkirk, Renfro, Richardson post three individual wins

    Rick Peterson

    By RICK PETERSON

    TopSports.news

    Hayden senior Tanner Newkirk turned in an individual distance sweep in Friday's Class 4A regional track and field meet at Eudora as the Wildcat boys qualified for next week's state meet at Wichita in 14 of 18 events.

    KRG 0858Hayden senior Tanner Newkirk swept the 800, 1,600 and 3,200-meter runs in Friday's Class 4A regional at Eudora. [File photo/TSN]

    Newkirk won the 800 meters in 1 minute, 59.04 seconds, the 1,600 in 4:27.52 and the 3,200 in 9:39.51 as the Wildcats edged Louisburg for the team championship.

    Hayden also got individual wins from senior Jake Muller in the 300 hurdles (39.39 seconds) and freshman Jensen Schrickel in the long jump (21 feet, 7.50 inches) while the Wildcats won the 4 x 400 relay in 3:28.50.

    Hayden qualified for state in all three relays and all three throwing events, with multiple qualifiers in the shot put and discus.

    CLASS 5A AT DE SOTO

    Highland Park junior Tre Richardson, a double state medalist in last year's 5A state meet, posted three individual victories in Friday's regional meet at De Soto.

    TreRichardson200Highland Park junior Tre Richardson was a triple winner in Friday's 5A regional at De Soto, winning the 200-meter dash, the long jump and the triple jump. [File photo/TSN]

    JacksonEsquibelShawnee Heights sophomore Jackson Esquiibel (3) won regional titles in the 1,600 and 3,200 meters in Friday's 5A regional at De Soto. [Submitted photo]

    Richardson won the 200-meter dash in 21.77 seconds and went 23-9 to win the long jump and 46-3 to win the triple jump.

    The Scots also got a second-place finish from junior Tyrell Reed in the 100 (10.98) and from senior Kejuan Johnson in the 300 hurdles (40.48).

    Shawnee Heights sophomore Jackson Esquibel posted a pair of individual victories, winning the 1,600 in 4:27.70 and the 3,200 in 9:37.31 while the T-Birds also got an individual victory from junior Jordan Garvin in the 300 hurdles (40.10).

    Heights senior Ja'Laven January was the runner-up in the 200 (22.26) and junior Maddox Moten placed second in the discus (141-3) and third in the shot put (47-3.50).

    CLASS 5A AT EMPORIA

    Topeka West posted three individual wins in Friday's regional meet at Emporia's Welch Stadium, including a pair of victories from senior Zsamar Sipple.

    ZsamarSippleTopeka West senior Zsamar Sipple won the long jump and the triple jump in Friday's Class 5A regional at Emporia. [File photo/TSN]

    Sipple won the long jump with a best of 22.-9.25 and took the triple jump title with a leap of 45-1 while the Chargers also got a victory in the 3,200 meters from junior Lenny Njoroge in 9:50.50.

    Njoroge added a second-place finish in the 1,600 (4:29.69) while West freshman Alesecio Batson was second to Sipple in the triple jump (43-5.50).

    Seaman junior Branen Moore was the runner-up in the 800 meters (2:04.31) while senior Jace Moore placed second in the 3,200 (10:08.58).

    The Vikings also qualified for state with second-place finishes in both 4 x 100 relay (43.90) and the 4 x 800 relay (8:29.21).

    CLASS 3A AT ROYAL VALLEY

    Silver Lake senior Brogan Renfro posted three individual wins in Friday's 3A regional at Royal Valley leading the Eagles to a second-place team finish behind Marysville (100.50-91).

    BroganRenfroSeamanSilver Lake senior Brogan Renfro won the 100, 200 and triple jump in Friday's Class 3A regional at Royal Valley [File photo/TSN]

    Renfro won the 100 dash in 11.16 secords, the 200 in 22.90 and the triple jump at 41-11.50.

    The Eagles also got an individual win from senior Carson Johnson in the 300 hurdles (41.17) and Silver Lake won the 4 x 100 relay in 44.86 and the 4 x 400 relay in 3:30.99.

    Rossville got a second-place finish from junior Pedro Arantes in the 100 (11.33). 

  • Girls regional track roundup: Dawgs' Gillum dominates throws in 3A regional

    Rick Peterson

    By RICK PETERSON

    TopSports.news

    Rossville senior Briar Gillum, a returning state medalist in two events, posted a pair of dominating victories in Friday's Class 3A track and field regional at Royal Valley, winning the shot put by just under 11 feet and the shot put by more than five feet.

    BriarGillumRossville senior Briar Gillum was a double regional champion in the Class 3A meet at Royal Valley, winning the shot put and discus after earning state medals in both those events last year at state. [Submitted photos]

    Gillum, third in the 3A shot put as a junior, won the regional title in that event with a best throw of 41 feet, 7.75 inches and doubled up in discus with a throw of 131-9 after placing eighth in that event at state a year ago.

    Rossville junior Amelia Foster added a pair of second-place regional finishes, taking second in the 400 in 61.03 seconds and in the 800 in 2 minutes, 31.98 seconds.

    Silver Lake freshman Tessa Gerber turned in a strong regional performance, finishing second in the 1,600 (5:37.30) and the 3,200 (12:30.14) while sophomore Kaibryn Kruger finished third in the triple jump (34-6.50) and freshman Ellen Doty was third in the pole vault (8-6).

    CLASS 5A AT EMPORIA

    Topeka West junior Ala'Jah Brooks won a pair of regional championships in Friday's 5A regional at Emporia's Welch Stadium, taking a win in the 100-meter dash in 12.64 seconds and doubling up with a win in the 200 in 26.29.

    AlaJahBrooksTopeka West junior Ala'Jah Brooks swept the 100 and 200-meter dash titles in Friday's Class 5A regional at Emporia. [File photo/TSN]

    Bethany Druseeaman junior Bethany Druse won the girls 800 meters in Friday night's 5A regional at Emporia. [File photo/TSN]

    West senior Anna Phelps added third-place finishes in the 1,600 (5:32.60) and the 3,200 (11:52.95), while juniors MaKinsey Jones (34-6.50) and Shontal Phillips (34-5) went two-three in in the triple jump.

    City team champion Seaman qualified for state in seven events, led by junior 800 meters champion Bethany Druse (2:22.39) and the winning 4 x 800 relay team (10:15.25).

    The Vikings also got a second-place finish from sophomore Taylin Stallbaumer in the 100 high hurdles (15.74), a runner-up finish from junior Ally Trier in the javelin (119-0) and a third-place finish from junior Anna Domann in the shot put (34-4.75).

    CLASS 5A AT DE SOTO

    Highland Park sophomore Victoria Reed posted a victory in the 400-meter dash in 58.22 seconds and posted a second-place finish in the 200 in 26.22 at Friday's 5A regional at De Soto.

    VictoriaReedactionHighland Park sophomore Victoria Reed qualified for the 5A state meet in the 200 and 400-meter dashes. [File photo/TSN]

    Shawnee Heights got a second-place finish from junior Ta'Mijha Nichols in the 100 (12.59) and a second from junior Taylor Rottinghaus in the 400 (59.10) and the T-Birds won the 4 x 100 relay (50.49).

    Rottinghaus also qualified for state with a fourth-place finish in the 200 (26.48) and the T-Birds advanced to state with a fourth-place finish in the 4 x 400 relay (4:17.75).

    CLASS 4A AT EUDORA

    Sophomore Natalie Hillebert posted a third-place finish for Hayden in the 400-meter dash in Friday's 4A regional at Eudora, clocking a time of 63.12, while sophomore Liz Moore placed third in the triple jump at 31-7.25 and senior Jadyn Paige Falley was third in the shot put at 36-2. 

  • Prep roundup: Hayden, Cair Paravel advance to soccer quarters; Rossville softball earns state berth

    Rick Peterson

    By RICK PETERSON

    TopSports.news

    Cair Paravel Latin and No. 7 Hayden captured Class 4A-1A regional girls soccer championships on Thursday, setting up a state quarterfinal matchup between the Lions and the Wildcats next Tuesday at the Bettis Family Sports Complex.

    CPLSsoccerCair Paravel Latin hoists its Class 4A-1A regional championship trophy after Tuesday's 9-0 win over Bishop Seabury. [Photo by Jan Pabitzky/Special to TSN]

    Hayden soccer poses for a team picture after winning a Class 4A-1A regional title with a 1-0 win at Louisburg on Thursday. [Photo/Hayden soccer]Hayden soccer poses for a team picture after winning a Class 4A-1A regional title with a 1-0 win at Louisburg on Thursday. [Photo/Hayden soccer]

    Cair Paravel rolled to a 9-0 win over Bishop Seabury in its regional final Thursday at Bettis while Hayden earned a 1-0 road victory at Louisburg.

    With the victory Cair Paravel improved 14-3-0 on the season.

    Junior Sloane Sims scored the game's only goal in the first half and Hayden made it stand up the rest of the way.

    Senior Abby Dodd was credited with the assist on Sims' goal as Hayden improved to 10-6-1 on the season.

    Next Tuesday's quarterfinal will be played at 4:30 p.m. at Bettis.

    The winner of that game will move on to the 4A-1A state tournament Mary 27-28 at Hummer Sports Park.

    Other 4A-1A state quarterfinals will pit Bishop Miege (12-5-1) against Baldwin (10-5-2), Mulvane (14-3-1) against Buhler (10-7-1) and McPherson (14-3-1) against Circle (12-5-1).

    ROSSVILLE SOFTBALL COMPLETES REGIONAL RUN

    Rossville softball wrapped up its suspended Class 3A regional final on Thursday in Sabetha, taking a 9-3 win over Nemaha Central to earn a berth in next week's Class 3A state tournament at the Twin Oaks Complex in Manhattan.

    RossvillesoftballregionalRossville softball poses for a team picture after earning a Class 3A state berth with a 9-3 win over Nemaha Central Thursday at Sabetha. [Submitted]

    The Bulldawgs, now 20-3 on the season, will be the No. 6 seed in the state tournament and will open their state tournament bid at 7 p.m. next Thursday against No. 3 Council Grove (21-2).

    Also on the same side of the bracket with Rossville and Council Grove are No. 2 Scott City (20-1) and No. 7 Prairie View (19-4).

    On the other side of the 3A bracket, No. Hoisington/Central Plains (22-1) will face No. 8 Santa Fe Trail (19-4) and No. 4 Kingman/Norwich (21-2) will take on No. 5 Frontenac (20-3).

    The state semifinals will be played at 11 a.m. next Friday, followed by the championship game at 1:30 p.m.

     

     

  • TSN Shawnee County high school girls track & field honor roll May 17

    Rick Peterson

    By RICK PETERSON

    TopSports.news

    GIRLS

    100 METERS

    Nichols, Shawnee Heights         12.33 (12.2)

    Reed, Highand Park                   12.35

    Brooks, Topeka West                  12.60

    Hillebert, Hayden                         12.96

    Rezac, Rossville                         12.96

    200 METERS

    Nichols, Shawnee Heights          25.78

    Rottinghaus, Shawnee Heights   25.90

    Reed, Highland Park                   26.37

    Brooks, Topeka West                   26.41

    Rezac, Rossville                          26.79

    400 METERS

    Rottinghaus, Shawnee Heights    58.18

    Reed, Highland Park                    58.72

    Hillebert, Hayden                          61.78

    Fredrickson, Washburn Rural      62.61

    Rezac, Rossville                          62.71

    FPUC1MSXoAY xMSSeaman junior Bethany Druse is the Shawnee County leader in the girls 800 and 1,600 meters. [File photo/TSN]

    800 METERS

    Druse, Seaman                             2:15.19

    Carter, Washburn Rural                2:29.28

    Bird, Washburn Rural                   2:30.33

    Ismert, Washburn Rural                2:30.47

    Fink, Washburn Rural                   2:31.86

  • TSN Shawnee County high school boys track & field honor roll May 17

    Rick Peterson

    By RICK PETERSON

    TopSports.news

    NOTE: Top.Sports.news compiles a weekly track and field honor roll for Shawnee County high schools throughout the 2022 season. Coaches are asked to email updated times and marks or any corrections to Rick Peterson at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Coaches should designate whether times were fully automatic (FAT) or hand-timed. FAT times for individual sprints are considered .024 of a second faster than hand times. TopSports.news will rank the Top 5 in each event.

    BOYS

    100 METERS

    Smith, Shawnee Heights              9.8 (10.27)

    January, Shawnee Heights           10.5

    Reed, Highland Park                    10.5

    Richardson, Highland Park           10.5

    Peoples, Topeka High                   10.6

    200 METERS

    Smith, Shawnee Heights               21.82

    Richardson, Highland Park           21.6

    Renfro, Silver Lake                       22.40

    January, Shawnee Heights           22.52 (22.4)

    Schrickel, Hayden                         22.72

    400 METERS

    Richardson, Highland Park           50.54

    Schrickel, Hayden                         51.05

    Blankenship, Topeka High            52.03

    Renfro, Silver Lake                       52.11

    Wilkerson, Topeka West               52.58

    800 METERS

    Newkirk, Hayden                          1:55.69

    B. Moore, Seaman                       2:00.72

    Esquibel, Shawnee Heights         2:03.14

    Wilson, Topeka West                   2:03.17

    Njoroge, Topeka West                  2:04.19

  • Former Shawnee County prep stars named captains for ESU football

    Rick Peterson

    By RICK PETERSON

    TopSports.news

    Former Seaman standout Dalton Cowan, Rossville product Dawson Hammes and Topeka High grad Corey Thomas has been selected as Emporia State football team captains for the 2022 season.

    DaltonCowanFormer Seaman star Dalton Cowan earned second-team All-MIAA honors at stinger back for Emporia State last fall. [Photo courtesy of Emporia State Athletics]

    DawsonHammesFormer Rossville star Dawson Hammes will serve as a team captain for Emporia State's football team for the second straight season this fall. [Photo courtesy of ESU Athletics]

    CoreyThomasFormer Topeka High standout Corey Thomas earned All-MIAA honorable mention for Emporia State last season as a receiver. [Photo courtesy of ESU Athletics]

    Cowan, an S-back, linebacker Hammes and receiver Thomas also served as captains for the Hornets last season.

    Also selected as captains were safety Jaedon Pool, quarterback Braden Gleason and offensive lineman Conner Lierz.

    The captains are selected from the group of Iron Hornet Officers and voted on by the entire team.

    Gleason and Lierz are in their first year as team captains while Pool joined Cowan, Hammes and Thomas as a captain in 2021. 

  • Rossville earns split with Wamego in heavyweight softball showdown

    Isaac Deer

    By ISAAC DEER

    TopSports.news

    While Rossville softball lost its first game of the year Monday night, the Bulldawgs also gave defending Class 4A state champion Wamego its lone loss of the 2022 campaign in front of the Rossville faithful.

    Rossville (15-1) knocked off a bruising Wamego (16-1) team 5-2 in Game 1 of the doubleheader split on Monday night before Wamego answered with a 5-0 win in the second game..

    An incredible night in the circle for Vanesa Quinones, great defensive play in the outfield and smart base-running from Rossville would assist the 3A school in the huge first-game victory.

    “That win was big for us,” Rossville coach John Nitsch said. “Jumping out to an early lead against a team like (Wamego) was important. We’ve only played one game in three weeks due to the weather. So the fact that we got a win against them was good.”

    VanesaQuinonesRossville's Vanesa Quinones bats Monday night against Wamego while teammate Caylee Douglas is the baserunner at third base for the Bulldawgs. Rossville earned a spit with Wamego in a battle between teams that entered the night unbeaten. [Photo by Isaac Deer/TSN]

    Mother Nature’s toll on Rossville’s squad gave them adversity to overcome on Monday, but it was certainly not too much for them to handle.

    “Rossville is a historically tough program,” Wamego coach Luke Meyer said. “They gave us our first loss and we gave them their first loss. We knew today was going to be a battle and nothing was going to be handed to us.”

    Rossville's ability to capitalize on other teams' mistakes has been a trademark for this team all year. Coming into the first game, Rossville had outscored their opponents, 156-30.

    Wamego made too many mistakes in the first inning and that would make its mark on Rossville’s win.

    In the bottom of the first inning, the sun affected Wamego’s right fielder and the Bulldogs were able to get a runner on the basepaths from an error.

    Rossville’s speed would force the Red Raiders into another error in the circle shortly after and Rossville was able to get a runner home giving the Bulldogs a 1-0 lead.

    Maxine Smith would capitalize on Wamego’s mistakes plating home two more in with a two-run single.

    Kiera Barber would challenge Wamego star pitcher Maya Gallagher with an eight-pitch at-bat before hitting a run-scoring single in the bottom of the first.

    Wamego was staring at a 4-0 deficit to end the first inning and with a tough starting pitcher in Quinones on the other side.

    Ryann Alderson would give the Red Raiders some life with a run in the top of the second inning, scoring on a wild pitch.

    Trista Hoobler would decrease Wamego’s deficit by two runs with a one-run single in the top of the third inning.

    That would be the only offense Wamego could collect against high-powered Rossville. Quinones would close the door on Wamego’s perfect season and Rossville would earn the 5-2 victory.

    Game 2 would be a much different story for both teams.

    Wamego’s freshman phenom Peyton Hardenburger would be in the circle in the second game. Hardenburger hasn’t allowed an earned run the entire year and was coming off of a 20-strikeout performance against Silver Lake.

    For Wamego, Maya Gallagher’s three RBI, Ryann Alderson’s 2-run home run and the stellar performance in the circle by Hardenburger were monumental in the 5-0 victory against Rossville.

    Like Rossville in the opener, Wamego would start off hot in the nightcap

    Wamego would start on the right foot with a Gallagher two-run double in the top of the first inning.

    Rossville would have a difficult time getting runners on the basepaths for the first four innings.

    In the bottom of the fourth, Rossville’s Caylee Douglas would get a rare hit off of Hardenburger. Douglas would then make her way to third base with the threat of Rossville decreasing the deficit by one run.

    A bloop grounder would be hit in Gallagher’s path at the third base where she would fire in the ball to the catcher, Jordan Diehl. Diehl would make the momentum-stopping play at home plate. Diehl’s tag was enormous and it prevented Rossville from inflicting any damage.

    Alderson would give Wamego some insurance in the top of the sixth as Alderson would blast a two-run home run giving the Red Raiders a 4-0 lead.

    Gallagher would add one last run for Wamego in the top of the seventh with a sacrifice fly.

    Like many other teams, Rossville had to face a lights-out Hardenburger who would shut out the Bulldogs in the victory.

    The newly battle-tested Rossville (15-1) will host Rock Creek on Tuesday night.

    Game one

    Rossville (15-0) -- 400 001 0 -- 5 7 1

    Wamego (15-1) -- 011 000 0 -- 2 4 2

    W -- Quinones. L -- Gallagher. 

    Game two

    Rossville (15-1) -- 000 000 0 -- 0 3 1

    Wamego (16-1) -- 200 002 1 -- 5 7 0

    W -- Hardenburger. L -- Dyche.

  • TSN Shawnee County high school boys track & field honor roll May 8

    Rick Peterson

    By RICK PETERSON

    TopSports.news

    NOTE: Top.Sports.news compiles a weekly track and field honor roll for Shawnee County high schools throughout the 2022 season. Coaches are asked to email updated times and marks or any corrections to Rick Peterson at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Coaches should designate whether times were fully automatic (FAT) or hand-timed. FAT times for individual sprints are considered .024 of a second faster than hand times. TopSports.news will rank the Top 5 in each event.

    BOYS

    100 METERS

    Smith, Shawnee Heights              9.8 (10.27)

    January, Shawnee Heights           10.5

    Reed, Highland Park                    10.5

    Richardson, Highland Park           10.5

    Peoples, Topeka High                   10.6

    JeremiahSmithFridayShawnee Heights junior Jeremiah Smith is the Shawnee County leader in the 100-meter dash, the 200 (FAT), 110 hurdles and 300 hurdles. [Photo by Rex Wolf/TSN]

    200 METERS

    Smith, Shawnee Heights               21.82

    Richardson, Highland Park           21.6

    Renfro, Silver Lake                       22.40

    January, Shawnee Heights            22.4

    Schrickel, Hayden                         22.72

    400 METERS

    Richardson, Highland Park           50.54

    Schrickel, Hayden                         51.05

    Blankenship, Topeka High            52.03

    Wilkerson, Topeka West               52.58

    Scheid, Seaman                           53.05

    800 METERS

    Newkirk, Hayden                          1:55.69

    B. Moore, Seaman                       2:00.72

    Wilson, Topeka West                   2:03.17

    Brokaw, Silver Lake                     2:05.02

    Benz, Shawnee Heights               2:05.13