2024 Shawnee County Hall of Fame inductee, Jim Golden

TSN to name top 100 athletes in Shawnee County...Will Nijaree Canady be on the list?

[Stanford Athletics]

2024 Shawnee County Hall of Fame inductee, Kelsey Chipman

[File Photo by /TSN

Bob Benoit, 2024 Shawnee County Hall of Fame inductee

Nick Stringer, 2024 Shawnee County Hall of Fame inductee

TSN to name top 100 greatest athletes in Shawnee Cty....Will Gary Woodland be on the list?

[PGA Tour]

Dan Key Rising Stars of the Week
JimGoldenHOF 10 NickStringerHOF 5
Jim Golden Nick Stringer

TSN In the Know Logo

Topeka Swim Association
 update!
Click to view »
Rick Peterson, Top Sports News Writer
Rick Peterson

By RICK PETERSON
TopSports.news

A whopping seven Shawnee County basketball teams earned spots in the latest Kansas Basketball Coaches Association state rankings, released Tuesday.

Washburn Rural, Topeka High, Hayden and Silver Lake are all ranked on the girls side while Highland Park, Hayden and Cair Paravel earned spots in the boys rankings.

Ruralgirls1Washburn Rural's girls basketball team remains No. 2-ranked in Class 6A by the KBCA. [File photo by Rex Wolf/TSN]

Washburn Rural remains No. 2 in the latest Class 6A girls state rankings while Topeka High girls moved up to sixth. Both the Junior Blues and Trojans are 3-0 on the season entering Tuesday night's games.

Hayden, 1-1 on the season, is ranked No. 10 in the 4A girls rankings while Silver Lake is No. 8 in 3A.

Highland Park, 3-0 entering Tuesday night's game, earned its way into the 5A boys rankings at No. 6 while 1-1 Hayden is ranked eighth in 4A and Cair Paravel Latin No. 9 in 1A Division I.

KANSAS BASKETBALL COACHES ASSOCIATION STATE RANKINGS

GIRLS

Class 6A

1. Shawnee Mission Northwest; 2. Washburn Rural; 3. Shawnee Mission West; 4. Olathe North; 5. Derby; 6. Topeka High; 7. Blue Valley; 8. Blue Valley North; 9. Dodge City; 10. Wichita Heights.

Class 5A

1. St. Thomas Aquinas; 2. Andover Central; 3. Salina Central; 4. Lansing; 5. Maize South; 6. Emporia; 7. Bishop Carroll; 8. Goddard; 9. St. James Academy; 10. Andover.

Class 4A

1. Bishop Miege; 2. Louisburg; 3. Andale; 4. Paola; 5. Clearwater; 6. Wellington; 7. Labette County; 8. Eudora; 9. Rock Creek; 10. Hayden.

Class 3A

1. Hugoton; 2. Nickerson; 3. Cheney; 4. Goodland; 5. Nemaha Central; 6. Phillipsburg; 7. Cimarron; 8. Silver Lake; 9. Haven; 10. Smoky Valley.

Class 2A

1. Sterling; 2. St. Mary's Colgan; 3. Valley Heights; 4. Garden Plain; 5. Smith Center; 6. Hillsboro; 7. Berean Academy; 8. Trego Community; 9. Jackson Heights; 10. Atchison County.

Class 1A-Division I

1. Burlingame; 2. Pretty Prairie; 3. South Central 4. Little River; 5. Centralia; 6. Hodgeman County; 7. St. John; 8. Doniphan West; 9. Osborne; 10. St. Paul.

Class 1A-Division II

1. Central Plains; 2. Lebo; 3. Hanover; 4. Golden Plains; 5. Central Christian; 6. Wheatland-Grinnell; 7. Attica; 8. Rural Vista; 9. Linn; 10. Ashland.

BOYS

Class 6A

1. Free State; 2. Blue Valley West; 3. Blue Valley North; 4. Lawrence; 5. Olathe South; 6. Dodge City; 7. Shawnee Mission South; 8. Shawnee Mission Northwest; 9. Wichita Heights; 10. Blue Valley Northwest.

Class 5A

1. Maize; 2. Andover; 3. Blue Valley Southwest; 4. Basehor-Linwood; 5. Kapaun Mt. Carmel; 6. Highland Park; 7. Andover Central; 8. Maize South; 9. Hays; 10. St. James Academy.

Class 4A

1. Bishop Miege; 2. Tonganoxie; 3. Abilene; 4. Buhler; 5. Chanute; 6. Paola; 7. Eudora; 8. Hayden; 9. Concordia; 10. Circle.

Class 3A

1. Hesston; 2. Cheney; 3. Galena; 4. Wichita Collegiate; 5. Royal Valley; 6. Nemaha Central; 7. Wichita Trinity; 8. Holcomb; 9. TMP-Marian; 10. Southeast-Saline.

Class 2A

1.. Hillsboro; 2. Wabaunsee; 3. St. Marys; 4. Lyndon; 5. Valley Falls; 6. Ellinwood; 7. Jefferson County North; 8. Erie; 9. Trego Community; 10. Salina Sacred Heart.

Class 1A-Division I

1. Olpe; 2. South Gray; 3. Solomon; 4. Meade; 5. Wichita Classical; 6. Frankfort; 7. Burlingame; 8. Clifton-Clyde; 9. Cair Paravel; 10. Little River. 

Class 1A-Division II

1. Hanover; 2. Northern Valley; 3. Axtell; 4. Wheatland-Grinnell; 5. Elyria Christian; 6. Logan-Palco; 7. Pawnee Heights; 8. Greeley County; 9. Attica; 10. St. John's/Tipton.
4A Boys
1
3A Boys
1 Hesston
2 Cheney
3 Galena
4 Wichita Collegiate
5 Royal Valley
6 Nemaha Central
7 Wichita Trinity
8 Holcomb
9 Hays - TMP-Marian
10 Southeast of Saline
2A Boys
1 Hillsboro
2 Wabaunsee
3 St. Mary's
4 Lyndon
5 Valley Falls
6 Ellinwood
7 Jefferson County North
8 Erie
9 Trego Community
10 Salina-Sacred Heart
1A-Div 1-Boys
1 Olpe
2 South Gray
3 Solomon
4 Meade
5 Wichita Classical School
6 Frankfort
7 Burlingame
8 Clifton-Clyde
9 Topeka-Cair Paravel
10 Little River
1A-Div 2-Boys
1 Hanover
2 Northern Valley
3 Axtell
4 Wheatland -Grinnell
5 Elyria Christian
6 Logan-Palco
7 Pawnee Heights
8 Greeley County -Tribune
9 Attica
10 St. John's/Tipton

Gold Partners

Community Partners

Gold Partners