2024 Shawnee County Hall of Fame inductee, Jim Golden

TSN to name top 100 athletes in Shawnee County...Will Nijaree Canady be on the list?

[Stanford Athletics]

Kelsey (Chipman) Stringer, speaks at Topeka Shawnee County Sports Hall of Fame induction ceremony.

[Photo by Rex Wolf/TSN]

Bob Benoit, acceptance speech at the Topeka Shawnee County Sports Awards Hall of Fame Ceremony

{Photo Rex Wolf/TSN}

Nick Stringer, 2024 Shawnee County Sports Hall of Fame speech

[Photo Rex Wolf/TSN]

TSN to name top 100 greatest athletes in Shawnee Cty....Will Gary Woodland be on the list?

[PGA Tour]

Dan Key Rising Stars of the Week
F Slaughter D Cush
Fred Slaughter class of 2008 Dale Cushinberry class of 2008

TSN In the Know Logo

Topeka Swim Association
 update!
Click to view »

By RICK PETERSON

TopSports.news

Hayden junior Cooper Grace and Topeka High senior Nate Plankinton, who were named the co-players of the year, and Shawnee Heights junior three-time first-team pick Deacon Pomeroy, headline the TopSports.news 2024 All-Shawnee County baseball team.

Grace helped lead Hayden to the Class 3A state championship while Plankinton helped lead Topeka High to a second straight 6A state tournament berth. 

CooperGraceBASEBALL 2Junior Cooper Grace has been named the Shawnee County co-player of the year after helping lead Hayden to the Class 3A state title. [File photo/TSN]

NatePlankintonState 2Topeka High senior Nate Plankinton has been named the Shawnee County co-player of the year after helping the Trojans earn back-to-back Class 6A state tournament berths. [File photo/TSN]

RyanSchmidtBASEBALL 1Shawnee Heights standout junior catcher and pitcher Deacon Pomeroy (left) earned All-Shawnee County first-team recognition for the third straight season. [File photo/TSN]

Grace and Plankinton were earlier named the co-players of the year in the Centennial League and both earned All-State first-team recognition from the Kansas Association of Baseball Coaches while Pomeroy was named the UKC and KABC 5A player of the year.

MasonBeckerHaydenbaseball 2Hayden freshman Mason Becker has been named the Shawnee County newcomer of the year after helping lead the Wildcats to the Class 3A state title. [File photo/TSN]

BradyHeinenBASEBALL 2Shawnee County baseball coach of the year Bill Arnold (left) congratulates county first-team pick Brady Heinen earlier this season. [File photo/TSN]

Hayden's Bill Arnold was named the county coach of the year after leading the seventh-seeded Wildcats the 3A state championship with an 18-12 record, while Hayden freshman Mason Becker was named the newcomer of the year.

Arnold has coached Hayden to three state baseball titles while also leading the Wildcats to a state football championship.

IsaiahKincadeBASEBALL 2Topeka High senior Isaiah Kincade (21) has been named to the All-Shawnee County first team for the second straight season. [File photo/TSN]

KyleWalkerBASEBALLSeaman 3Washburn Rural senior Kyle Walker is a repeat first-team pick on the All-Shawnee County baseball team. [File photo/TSN]

DysenSchoolerSLbaseball 3Silver Lake junior Dysen Schooler earned a berth on the All-Shawnee County first team for the second straight season. [File photo/TSN]

In addition to three-time pick Pomeroy, Grace and Plankinton are both All-Shawnee County repeat first-team picks along with Topeka High senior Isaiah Kincade, Washburn Rural senior Kyle Walker and Silver Lake junior Dysen Schooler.

EvanLenherrHaydenbaseball 1Senior Evan Lenherr (11) helped Hayden win the Class 3A state title this spring, with Lenherr earning all-county recognition. [File photo/TSN]

MattGenrichBASEBALL 2First-team All-Shawnee County pick Matt Genrich helped lead Topeka High to back-to-back Class 6A state tournament berths. [File photo/TSN]

Grace and Becker are joined on the all-county first team by junior Brady Heinen and senior Evan Lenherr, while Topeka High senior Matt Genrich joins Kincade and Plankinton on the first team.

ColinRedekerBASEBALLSeaman 1Washburn Rural senior Colin Redeker is a member of the All-Shawnee County baseball first team. [File photo/TSN]

TannerMartinSLbaseball 2Silver Lake senior Tanner Martin earned a first-team berth on the All-Shawnee County baseball team. [File photo/TSN]

Shawnee Heights senior Jordan Armbruster was a first-team selection along with teammate Pomeroy while Washburn Rural is represented on the first team by Walker and senior Colin Redeker and senior Tanner Martin joined teammate Schooler on the first team.

DavidDobbsBASEBALL 3Senior junior David Dobbs (10) earned a spot on the All-Shawnee County first team for Seaman. [File photo/TSN]

Seaman put junior David Dobbs and senior Zach Wilson on the all-county team while Rossville is represented by senior Camden Horak.

2024 ALL-SHAWNEE COUNTY BASEBALL

First team

Name, school                                           Class

Jordan Armbruster, Shawnee Heights        Sr.

Mason Becker, Hayden                               Fr.

David Dobbs, Seaman                                 Jr.

Matt Genrich, Topeka High                         Sr.

Cooper Grace, Hayden                                Jr.

Brady Heinen, Hayden                                Jr.

Camden Horak, Rossville                             Sr.

Isaiah Kincade, Topeka High                       Sr.

Evan Lenherr, Hayden                                 Sr.

Tanner Martin, Silver Lake                           Sr.

Nate Plankinton, Topeka High                    Sr.

Deacon Pomeroy, Shawnee Heights           Jr.

Colin Redeker, Washburn Rural                  Sr.

Dysen Schooler, Silver Lake                         Jr.

Kyle Walker, Washburn Rural                      Sr.

Zach Wilson, Seaman                                  Sr.

Second team

Name, school                                           Class

Drayden Acosta, Topeka High                    So.

Braden Ailslieger, Washburn Rural             Sr.

Liam Annand, Hayden                                Jr.

Cooper Campidilli, Silver Lake                    Jr.

Avery Crosswhite, Rossville                         Sr.

Branton DeWeese, Washburn Rural            Sr.

Carson Garner, Shawnee Heights                Jr.

Lee Gonzales, Topeka High                         Sr.

Kaiden Griffin, Seaman                                Sr.

Braden Hauschel, Washburn Rural              Sr.

Cayden Lindsey, Shawnee Heights              So.

Kade Mitchell, Hayden                                So.

Aiden Roberts, Hayden                               So.

Ben Schaub, Shawnee Heights                    Sr.

Hank Stamper, Topeka High                        Sr.

Connon Wells, Washburn Rural                  Sr.

Honorable mention

Hayden: Easton Blosser. Highland Park: Talan Olmsted, Craige Sipple, Armani Vaughan. Rossville: Conner Bush, Logan Kufahl, Cameron Miller. Seaman: Axton Brewer, Bryer Finley, Holden Finley. Shawnee Heights: Jayden Holly, Carter Ulrich. Silver Lake: Logan Cathcart, Brody Renfro. Topeka West: Elijah Berg. Washburn Rural: Isaac Ansley, Kaeden Fenton, Kyler VanDonge. 

Co-players of the year -- Cooper Grace, Hayden, and Nate Plankinton, Topeka High.

Newcomer of the year -- Mason Becker, Hayden.

Coach of the year -- Bill Arnold, Hayden.

Gold Partners

Community Partners

Gold Partners