2024 Shawnee County Hall of Fame inductee, Jim Golden

TSN to name top 100 athletes in Shawnee County...Will Nijaree Canady be on the list?

[Stanford Athletics]

Kelsey (Chipman) Stringer, speaks at Topeka Shawnee County Sports Hall of Fame induction ceremony.

[Photo by Rex Wolf/TSN]

Bob Benoit, acceptance speech at the Topeka Shawnee County Sports Awards Hall of Fame Ceremony

{Photo Rex Wolf/TSN}

Nick Stringer, 2024 Shawnee County Sports Hall of Fame speech

[Photo Rex Wolf/TSN]

TSN to name top 100 greatest athletes in Shawnee Cty....Will Gary Woodland be on the list?

[PGA Tour]

Dan Key Rising Stars of the Week
F Slaughter D Cush
Fred Slaughter class of 2008 Dale Cushinberry class of 2008

TSN In the Know Logo

Topeka Swim Association
 update!
Click to view »

By RICK PETERSON

TopSports.news

State tournament qualifiers Silver Lake, Washburn Rural and Seaman combined to earn 11 of 16 spots on the 2024 TopSports.news All-Shawnee County softball first team.

TaylorZordelSTATE 1Silver Lake junior Taylor Zordel (right) has been named the 2024 Shawnee County softball player of the year after helping lead the Eagles to a second-place finish in Class 3A. [File photo/TSN]

Class 3A runnerup Silver Lake led the way with five first-teamers, including Shawnee County player of the year Taylor Zordel, while Washburn Rural, third in 6A, and 5A state qualifier Seaman both had three first-team selections.

OliviaKochSOFTBALL 1Freshman Olivia Koch has been named the Shawnee County newcomer of the year after helping Washburn Rural post a third-place finish in Class 6A softball. [File photo/TSN]

Rural freshman Olivia Koch was named the county newcomer of the year while first-year Junior Blues coach Joy Marie Galliart and Silver Lake coach Nick Hamilton share the county coach of the year award.

NickHamilton3AStateSilver Lake's Nick Hamilton has been named the Shawnee County co-coach of the year after his Eagles finished second in Class 3A. [File photo/TSN]

JoyMarieGalliart6AState 1Joy Marie Galliart has been named the Shawnee County co-coach of the year after leading Washburn Rural to a third-place Class 6A softball finish in her first year at the school. [File photo/TSN]

Silver Lake posted a 24-3 record, with two of its three losses coming against state champions and the third coming against a 6A state qualifier, while Washburn Rural posted a 20-8 record on the season, with its lone loss at state coming against 6A champ Olathe Northwest.

KaibrynKrugerSOFTBALL 2SilverLake senior Kaibryn Kruger is one of five Eagles on the All-Shawnee County softball first team. [File photo/TSN]

KendraCook3Astate 1Silver Lake junior Kendra Cook is a first-team repeater on the All-Shawnee County softball team. [File photo/TSN]

KiraLowreyRegional 2Silver Lake junior Kira Lowrey earned a first-team spot on the All-Shawnee County softball team after helping the Eagles finish second in Class 3A. [File photo/TSN]

Zordel, a junior who was part of Silver Lake state championship teams in golf and basketball in 2023-2024, is joined on the All-Shawnee County first team by Eagle senior Kaibryn Kruger, juniors Kendra Cook and Kira Lowrey and sophomore Kailyn Hanni.

MakaylaEkis6Astate 2Makayla Ekis earned a spot on the All-Shawnee County softball team after helping lead Washburn Rural to a third-place finish in Class 6A. [File photo/TSN]

AveryRuppSTATE 1Junior Avery Rupp is one of three Washburn Rural players to earn a first-team berth on the All-Shawnee County softball team. [File photo/TSN]

ReaganChapmanSTATE 1Washburn Rural sophomore Reagan Chapman is a first-team repeater on the All-Shawnee County softball team. [File photo/TSN]

Washburn Rural is represented on the all-county first team by senior Makayla Ekis, junior Avery Rupp and sophomore Reagan Chapman while Seaman put seniors Jersey Jellison and Rosalie Schneider and junior Kaelyn O'Rourke on the first team after the Vikings posted a 22-7 record, including a 3-2 nine-inning loss in the opening round of the 5A state tournament.

JerseyJellisonSeamanSoftball 1Senior Jersey Jellison earned first-team All-Shawnee County honors after helping lead Seaman to a Class 5A state tournament berth. [File photo/TSN]

RosalieSchneiderSTATE 1Seaman senior Rosalie Schneider is one of three Vikings named to the All-Shawnee County softball first team. [File photo/TSN]

KaelynORourkeSTATESeaman junior Kaelyn O'Rourke is a first-team repeat pick on the All-Shawnee County softball team. [File photo/TSN]

Rossville also put three players on the first team -- seniors Kinsey Perine and Hailey Horton and sophomore Brooke Springer.

KinseyPerineSOFTBALL 2Rossville senior Kinsey Perine is a first-team repeat pick on the All-Shawnee County softball team. [File photo/TSN]

HaileyHortonSOFTBALL 1Rossville senior Hailey Horton is a first-team All-Shawnee County selection. [File photo/TSN]

Rounding out the first-team are Topeka High junior Jo'Mhara Benning and Shawnee Heights junior Taylor Brees.

JoMharaBenningSOFTBALL 2Junior Jo'Mhara Benning represents Topeka High on the 2024 All-Shawnee County softball team. [File photo/TSN]

Benning was a first-team All-Centennial League pick this spring while Brees was a first-team All-United Kansas Conference selection.

Chapman, Cook, O'Rourke, Perine and Zordel are all first-team all-county repeat picks.

2024 ALL-SHAWNEE COUNTY SOFTBALL

First team

Name, school                                                      Class

Jo'Mhara Benning, Topeka High                             Jr.

Reagan Chapman, Washburn Rural                        So.

Taylor Brees, Shawnee Heights                               Jr.

Kendra Cook, Silver Lake                                        Jr.

Makayla Ekis, Washburn Rural                                Sr.

Kailyn Hanni, Silver Lake                                        So.

Hailey Horton, Rossville                                         Sr.

Jersey Jellison, Seaman                                          Sr.

Kaibryn Kruger, Silver Lake                                    Sr.

Kira Lowrey, Silver Lake                                         Jr.

Kaelyn O'Rourke, Seaman                                     Jr.

Kinsey Perine, Rossville                                         Sr.

Avery Rupp, Washburn Rural                                Jr.

Rosalie Schneider, Seaman                                   Sr.

Brooke Springer, Rossville                                    So.

Taylor Zordel, Silver Lake                                      Jr.

Second team

Name, school                                                      Class

McCall Beall, Topeka High                                      Jr.

Layla Collins, Washburn Rural                                Jr.

Ava Delgado, Hayden                                            Sr.

Paige Glasgow, Seaman                                         Sr.

Nagos Hale, Rossville                                             Sr.

Olivia Koch, Washburn Rural                                  Fr.

McKinley Kruger, Silver Lake                                  Sr.

Raegan McConnell, Seaman                                   Jr.

Anna McLaughlin, Seaman                                     Jr.

Makenzie McDaniel, Silver Lake                             Sr.

Emma Mitchell, Rossville                                        Sr.

Gracie Moe, Seaman                                              Sr.

Grace Proctor, Shawnee Heights                            Jr.

Henley Rapp, Washburn Rural                               So.

Alaryce Millard-Adams, Shawnee Heights             Sr.

Odessa Schmidt, Shawnee Heights                        Sr. 

Honorable mention

Hayden: Keira Carswell. Highland Park: Kaylie Barnes, Jon'nae Buffett, Azaria Jones. Rossville: Katie Spielman. Seaman: Addison Sibley, Kinsley Smith, Aubrey Warren. Shawnee Heights: Karlyn Bowman, Kinsley Mohan. Silver Lake: Raely Sterling, Taylor Swygert, Avery Wende. Topeka High: Campbell Dawson, Montgomerie Freel, Becca Gateley, Taimane Isaia. Topeka West: Brooklyn Alexander, Callie Jones, Isabelle Kutina. Washburn Rural: Josie Carlgren, Ava Fowler, Gabby Martinez. 

Player of the year -- Taylor Zordel, Silver Lake.

Newcomer of the year -- Olivia Koch, Washburn Rural.

Co-coaches of the year -- Joy Marie Galliart, Washburn Rural, and Nick Hamilton, Silver Lake. 

Gold Partners

Community Partners

Gold Partners