TSN MVP

By RICK PETERSON

TopSports.news

NOTE: Top.Sports.news will compile a weekly track and field honor roll for Shawnee County high schools throughout the 2024 season. Coaches are asked to email updated times and marks or any corrections to Rick Peterson at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Coaches should designate whether times were fully automatic (FAT) or hand-timed. FAT times are considered .024 of a second faster than hand times. TopSports.news will rank the Top 5 in each event.

GIRLS

100 METERS

Sanders, Rossville                       13.14

Marshall, Topeka High                13.21

McDonnell, Rossville                  13.34

Steiner, Seaman                          13.44

Connell, Hayden                         13.47

200 METERS

Rezac, Rossville                            27.34

Marshall, Topeka High                 27.37

Steiner, Seaman                           27.79

Cosey, Highland Park                   28.14

Rayton, Topeka High                    28.23

400 METERS

Bolan, Silver Lake                          62.74

Hillebert, Hayden                          63.31

Rezac, Rossville                              64.04

Connell, Hayden                            65.38

Robinson, Seaman                        66.22

800 METERS

Fink, Washburn Rural                         2:25.13

Graf, Washburn Rural                         2:28.40

Ismert, Washburn Rural                      2:34.48

Heston, Seaman                                 2:36.94

Nolte, Washburn Rural                       2:38.17

PaytonFinkTRACK 6Payton Fink, Washburn Rural

1,600 METERS

Fink, Washburn Rural                          5:16.93

Ismert, Washburn Rural                      5:20.83

Graf, Washburn Rural                          5:23.12

Nolte, Washburn Rural                        5:43.08

Spencer, Seaman                                 5:48.82

KenzieMaddoxTRACKKenzie Maddox, Washburn Rural

3,200 METERS

Maddox, Washburn Rural                   11:54.69

Sampson, Seaman                              12:51.40

Gerber, Silver Lake                              13:53.66

Hogan, Shawnee Heights                   13:59.32

Rice, Topeka West                              13:59.95

JaidaStallbaumerTRACK 2Jaida Stallbaumer, Seaman

100-METER HURDLES

Stallbaumer, Seaman                       16.71

Whitehead, Silver Lake                     17.94

Dick, Rossville                                   18.04

Reid, Hayden                                   18.53

Grace, Highland Park                       18.59

300-METER HURDLES

Whitehead, Silver Lake                      50.24

Dick, Rossville                                    52.74

Stallbaumer, Seaman                        52.75

Wehrli, Silver Lake                             53.74

Broils, Highland Park                         53.83

4x100-METER RELAY

Washburn Rural                               52.08

Silver Lake                                        52.54

Topeka High                                    52.78

Hayden                                            53.03

Seaman                                           53.31

4x400-METER RELAY

Silver Lake                                     4:14.98

Seaman                                         4:20.94

Washburn Rural                            4:21.02

Hayden                                          4:29.53

Shawnee Heights                           4:48.39

4x800-METER RELAY

Seaman                                        10:36.08

Silver Lake                                    11:42.60

HIGH JUMP

Manhart, Silver Lake                      5-0

Deiter, Silver Lake                          4-10

Kelly, Topeka High                          4-10

Worley, Washburn Rural                 4-10

Vega, Shawnee Heights                 4-8

Broils, Highland Park                      4-8

POLE VAULT

Jowers, Seaman                              8-6

Hafenstine, Seaman                       7-0

Blanco, Washburn Rural                 6-6

Estudillo, Washburn Rural              6-0

Rezac, Washburn Rural                  6-0

Hanshaw, Shawnee Heights           6-0

LONG JUMP

Rayton, Topeka High                       16-10

Washington, Topeka High               16-10

Blanco, Washburn Rural                  15-8.50

Bolan, Silver Lake                             15-4

Dick, Rossville                                   15-0.50

TRIPLE JUMP

Rayton, Topeka High                       35-8

Podlena, Silver Lake                         32-8

Funk, Hayden                                   32-3

Wehrli, Silver Lake                            32-0

Pottorf, Rossville                               31-2

SHOT PUT

Rutherford, Hayden                         35-3

Bearman, Topeka West                     34-6

K. Petersen, Washburn Rural            34-5.75

Ofuasia, Shawnee Heights                32-6

Davis, Washburn Rural                      30-11

ReaganPetersenTRACK 2Raegan Petersen, Washburn Rural

DISCUS

R. Petersen, Washburn Rural              112-1

K. Petersen, Washburn Rural              107-11

Rutherford, Hayden                             97-0

Hoffer, Seaman                                   91-8

Kruger, Silver Lake                              90-2

MaggieLesmeisterTRACKMaggie Lesmeister, Seaman

JAVELIN

Lesmeister, Seaman                           122-8

Rottinghaus, Silver Lake                     113-10

Ray, Washburn Rural                          109-2

Berry-Briggs, Shawnee Heights          103-9

Deiter, Silver Lake                               103-1

 

 

Gold Partners

Community Partners

Gold Partners