2024 Shawnee County Hall of Fame inductee, Jim Golden

TSN to name top 100 athletes in Shawnee County...Will Nijaree Canady be on the list?

[Stanford Athletics]

2024 Shawnee County Hall of Fame inductee, Kelsey Chipman

[File Photo by /TSN

Bob Benoit, 2024 Shawnee County Hall of Fame inductee

Nick Stringer, 2024 Shawnee County Hall of Fame inductee

TSN to name top 100 greatest athletes in Shawnee Cty....Will Gary Woodland be on the list?

[PGA Tour]

Dan Key Rising Stars of the Week
JimGoldenHOF 10 NickStringerHOF 5
Jim Golden Nick Stringer

TSN In the Know Logo

Topeka Swim Association
 update!
Click to view »

By RICK PETERSON

TopSports.news

Hayden High, already a Class 3A school in football, will also compete in the 3A ranks in most other sports after the Kansas State High School Activities Association released its 2023-2024 classiciations Monday.

A longstanding 4A school, Hayden is the second largest school in 3A with 322 students, just two under Iola.

Hayden1982 83team 2Hayden, which has won 12 Class 4A state basketball championships, including a perfect 25-0 boys season in 1982-83, will compete in 3A in the upcoming 2023-2024 season. [Submitted photo]

Hayden will continue to compete in 4A in girls tennis later this fall and is also expected to compete in 4A in girls golf.

Rossvillefootball2021titleRossville football, which has won five state championships in Class 3A and 2A, including the 2021 2A title (above), will compete in 1A in in 2024 and 2025. [File photo/TSN]

Rossville, which won 2A state football championships in 2020 and 2021, will compete in 1A in 2024 and 2025.

The Bulldawgs will remain a 3A school in all other sports.

Cair Paravel Latin will also compete in 1A in '24 and '25, moving up from the Eight-Man ranks.

Cair Paravel will be classified as 2A in all other sports.

2023-2024 KSHSAA CLASSIFICATIONS

Note: Schools are listed in descending order.

CLASS 6A (2440-1375)

Wichita-East............................................ 2440

Wichita-Southeast..................................  2252

Derby....................................................... 2177

Wichita-North ......................................... 2160

Dodge City............................................... 2152

Olathe North...........................................  2031

Manhattan .............................................. 1988

Garden City............................................. 1985

Olathe Northwest ..................................  1954

Kansas City-Wyandotte ......................... 1884

Topeka-Washburn Rural ...................... 1880

Olathe South........................................... 1845

Olathe East..............................................1815

Lawrence-Free State..............................  1794

Gardner Edgerton..................................   1768

Wichita-South ......................................... 1754

Junction City............................................ 1729

Haysville Campus................................... 1720

Wichita-Heights ...................................... 1657

Shawnee Mission East........................... 1655

OP-Blue Valley West .............................. 1643

Olathe West............................................ 1590

Shawnee Mission South........................  1590

Shawnee Mission West.......................... 1590

Shawnee Mission Northwest................   1589

Topeka................................................... 1568

OP-Blue Valley Northwest.....................  1501

Lawrence.................................................1492

Shawnee Mission North........................   1481

Wichita-Northwest.................................  1480

Wichita-West........................................... 1466

OP-Blue Valley North.............................  1457

OP-Blue Valley ........................................1445

Liberal......................................................1407

Maize ..................................................... 1387

Shawnee-Mill Valley...............................  1375

CLASS 5A (1334-751)

Emporia................................................... 1334

Kansas City-JC Harmon.......................... 1322

Leavenworth...........................................  1291

Hutchinson ............................................. 1288

Kansas City-Washington........................  1227

Kansas City-Turner................................  1167

Topeka-Seaman .................................... 1156

Wichita-Bishop Carroll...........................  1149

Maize South............................................ 1127

Tecumseh-Shawnee Heights ............... 1114

Topeka West........................................... 1059

Salina-South............................................ 1053

Valley Center........................................... 1047

Spring Hill................................................ 1037

OP-Blue Valley Southwest.....................  1018

Newton...................................................  1017

Pittsburg.................................................. 1012

Hays ..........................................................996

Andover..................................................... 993

Goddard-Eisenhower ..............................  988

De Soto......................................................987

Great Bend................................................ 960

Goddard.................................................... 949

Lenexa-St. James Academy..................... 947

Topeka-Highland Park............................940

Overland Park-St. Thomas Aquinas.......   918

Salina-Central ...........................................915

Basehor-Linwood..................................... 907

Lansing .................................................... 890

Wichita-Kapaun Mt. Carmel....................  885

Kansas City-Sumner Academy................ 861

Kansas City-Piper ................................... 830

Kansas City-FL Schlagle ......................... 828

Arkansas City ...........................................827

Andover Central .......................................805

Bonner Springs......................................... 751

CLASS 4A (699-323)

McPherson................................................ 699

Ottawa....................................................... 685

Buhler........................................................ 677

Winfield ..................................................... 661

Shawnee Mission-Bishop Miege ............ 656

Tonganoxie ............................................... 655

Augusta ..................................................... 626

Towanda-Circle......................................... 607

Paola.......................................................... 594

Chanute..................................................... 570

Fort Scott................................................... 568

Independence .......................................... 563

Mulvane..................................................... 563

Eudora....................................................... 559

Louisburg .................................................. 556

Wamego.................................................... 514

El Dorado ................................................. 513

Altamont-Labette County........................   509

Coffeyville-Field Kindley .......................... 508

Rose Hill .................................................. 505

Wellington.................................................474

Abilene .................................................... 467

Ulysses .................................................... 446

Atchison ................................................... 435

Baldwin..................................................... 419

Parsons ................................................... 419

St. George-Rock Creek............................ 389

Andale ..................................................... 388

Chapman................................................... 365

Clearwater................................................. 360

Clay Center Community .......................... 342

Pratt...........................................................334

Holton........................................................ 326

Hugoton .................................................... 326

Concordia.................................................. 323

Scott Community ..................................... 323

CLASS 3A (322-173)

Iola ............................................................322

Topeka-Hayden........................................ 320

Holcomb.................................................... 311

Santa Fe Trail ........................................... 310

Garnett-Anderson County ......................... 294

Nickerson................................................... 293

Columbus..................................................  291

Kansas City-Bishop Ward.......................... 291

Frontenac................................................... 288

Osawatomie................................................ 286

Goodland ................................................... 277

Colby..........................................................  274

Girard ......................................................... 273

Perry-Lecompton .......................................  271

Wichita-Trinity Academy ............................. 266

Hiawatha..................................................... 260

Hesston .....................................................  259

Wichita Collegiate ...................................... 259

Meriden-Jefferson West ............................  256

Burlington...................................................  255

Baxter Springs ............................................ 253

Lindsborg-Smoky Valley.............................. 251

LaCygne-Prairie View................................. 250

Marysville................................................... 249

Wellsville ................................................... 247

Halstead..................................................... 240

Cheney ..................................................... 236

Anthony/Harper-Chaparral........................ 235

Silver Lake................................................ 233

Hoyt-Royal Valley ....................................  229

Beloit......................................................... 228

Council Grove .......................................... 228

Larned ..................................................... 228

Neodesha................................................  228

Seneca-Nemaha Central ......................... 226

Galena ....................................................  225

Sabetha ................................................... 219

Caney Valley............................................  218

Riverton...................................................  218

Osage City ..............................................  217

Hoisington................................................. 215

Russell ..................................................... 215

Lyons ........................................................ 213

Riley County...............................................211

Gypsum-Southeast of Saline ..................  210

Haven .......................................................208

Ellsworth ...................................................205

Minneapolis ..............................................202

Lakin ...................................................... . 198

Pomona-West Franklin..............................194

Cimarron................................................... 191

Kingman.................................................... 191

Cherryvale................................................  189

Norton Community.................................... 188

Humboldt...................................................185

Olathe-Heritage Christian Academy .....    184

St. Marys ..................................................183

Phillipsburg...............................................182

Rossville................................................. 180

Fredonia................................................... 178

Effingham-Atchison Co Community ......... 177

Kismet-Southwestern Heights................... 176

Douglass................................................... 175

Leon-Bluestem ......................................... 173

CLASS 2A (171-108)

Richmond-Central Heights................................................................. 171

Belle Plaine .......................................................................................... 170

Easton-Pleasant Ridge........................................................................ 170

Eureka .................................................................................................. 168

Wathena-Riverside.............................................................................. 168

Garden Plain........................................................................................ 167

Hillsboro............................................................................................... 167

Mound City-Jayhawk Linn .................................................................. 166

Oskaloosa ............................................................................................ 163

Whitewater-Remington...................................................................... 162

Horton.................................................................................................. 160

Medicine Lodge................................................................................... 160

Shawnee-Maranatha Christian Academy......................................... 160

Cherokee-Southeast........................................................................... 154

Erie........................................................................................................ 154

Ellinwood.............................................................................................. 152

Sedgwick .............................................................................................. 151

Atchison-Maur Hill-Mount Academy ................................................ 149

Hays-Thomas More Prep-Marian...................................................... 148

Moundridge......................................................................................... 147

Sterling ................................................................................................. 147

Hutchinson-Trinity Catholic ............................................................... 146

Eskridge-Mission Valley...................................................................... 145

Belleville-Republic County ................................................................. 144

Jackson Heights ................................................................................... 142

Marion.................................................................................................. 141

Syracuse............................................................................................... 141

Bennington .......................................................................................... 140

Conway Springs................................................................................... 140

Herington............................................................................................. 138

Pittsburg-St. Mary's Colgan................................................................ 135

Winchester-Jefferson County North ................................................. 135

Prairie Village-Kansas City Christian................................................. 134

Inman ................................................................................................... 133

Hoxie .................................................................................................... 132

Topeka-Cair Paravel Latin School ..................................................... 128

Arma-Northeast .................................................................................. 127

McLouth ............................................................................................... 127

Smith Center........................................................................................ 127

Valley Falls............................................................................................ 127

Brookville-Ell-Saline ............................................................................ 126

Elbing-Berean Academy ..................................................................... 126

Johnson-Stanton County.................................................................... 125

Lyndon.................................................................................................. 125

Salina-Sacred Heart............................................................................ 124

Blue Rapids-Valley Heights ................................................................ 123

Oakley................................................................................................... 123

Sublette................................................................................................ 123

Alma-Wabaunsee................................................................................ 122

Uniontown ........................................................................................... 122

Hill City ................................................................................................. 120

Leoti-Wichita County .......................................................................... 120

Plainville ............................................................................................... 119

WaKeeney-Trego Community ........................................................... 119

Howard-West Elk................................................................................. 116

Sedan.................................................................................................... 113

Ellis........................................................................................................ 112

Pleasanton........................................................................................... 112

Cottonwood Falls-Chase County....................................................... 111

Lincoln.................................................................................................. 111

Meade................................................................................................... 111

Wichita-The Independent .................................................................. 111

Oxford .................................................................................................. 109

Wichita-Classical School Of Wichita.................................................. 108

CLASS 1A (108-5)

Highland-Doniphan West................................................................... 108

Solomon............................................................................................... 107

Elkhart .................................................................................................. 106

Oswego ................................................................................................ 106

Atwood-Rawlins County ..................................................................... 104

Clyde-Clifton Clyde.............................................................................. 104

Sylvan-Lucas Unified........................................................................... 104

Udall...................................................................................................... 104

Washington County ............................................................................ 104

Yates Center ........................................................................................ 104

Allen-Northern Heights ...................................................................... 103

La Crosse.............................................................................................. 102

Canton-Galva....................................................................................... 101

Olpe ...................................................................................................... 101

Spearville.................................................................................................99

Dexter......................................................................................................98

Rosalia-Flinthills .....................................................................................96

Montezuma-South Gray........................................................................95

Pratt-Skyline............................................................................................94

Goessel....................................................................................................93

Wichita-Central Christian Academy .....................................................93

Lawrence-Bishop Seabury Academy ...................................................92

Oberlin-Decatur Community................................................................92

Onaga ......................................................................................................92

St. Francis................................................................................................92 Troy..........................................................................................................92

Quinter ....................................................................................................91

Greensburg-Kiowa County....................................................................89

Kinsley .....................................................................................................88

Claflin-Central Plains .............................................................................87

Burden-Central.......................................................................................86

Ness City..................................................................................................86

Burlingame .............................................................................................85

Mankato-Rock Hills ................................................................................85

Coldwater-South Central.......................................................................84

St. John-Hudson .....................................................................................84

Frankfort .................................................................................................83 Centralia..................................................................................................82

Downs-Lakeside.....................................................................................80

Pretty Prairie...........................................................................................80

Little River ...............................................................................................79 Norwich...................................................................................................78

Stockton ..................................................................................................78

Colony-Crest...........................................................................................77 Macksville................................................................................................77

Osborne ..................................................................................................76

Ashland ...................................................................................................75

Wakefield ................................................................................................75

Langdon-Fairfield...................................................................................73

Minneola .................................................................................................73

Jetmore-Hodgeman County..................................................................72

Moran-Marmaton Valley .......................................................................71

Randolph-Blue Valley ............................................................................71

Satanta ....................................................................................................71

Tribune-Greeley County........................................................................71

Melvern-Marais Des Cygnes Valley......................................................69

Bucklin.....................................................................................................68

Ingalls ......................................................................................................68

Lost Springs-Centre ...............................................................................68

McPherson-Elyria Christian ..................................................................67

St. Paul.....................................................................................................67

Dighton....................................................................................................66

Victoria ....................................................................................................66

Deerfield .................................................................................................65

South Haven ...........................................................................................65

Madison ..................................................................................................64

Kensington-Thunder Ridge...................................................................63

Sharon Springs-Wallace County...........................................................62

Caldwell...................................................................................................61

Kiowa-South Barber...............................................................................60

Lebo.........................................................................................................60

Stafford ...................................................................................................60

Linn..........................................................................................................58

Cunningham...........................................................................................56

Grainfield-Wheatland/Grinnell.............................................................56

Burrton....................................................................................................55

Hanover...................................................................................................55

Peabody-Burns.......................................................................................53

Hutchinson-Central Christian...............................................................52

Beloit-St. John's ......................................................................................51

Hartford ..................................................................................................50

Scandia-Pike Valley ................................................................................48

Axtell........................................................................................................47

Otis-Bison................................................................................................47

Waverly....................................................................................................47

Moscow...................................................................................................46

Rexford-Golden Plains...........................................................................46

White City................................................................................................46

Tescott.....................................................................................................45

Bird City-Cheylin.....................................................................................44

Almena-Northern Valley........................................................................43

Buffalo-Altoona Midway........................................................................43

Chetopa...................................................................................................42

Cedar Vale...............................................................................................40

LeRoy-Southern Coffey County............................................................39

Argonia....................................................................................................38

Rozel-Pawnee Heights...........................................................................38

Attica........................................................................................................37 Chase.......................................................................................................32 Weskan....................................................................................................32

Ransom-Western Plains ........................................................................31

Hamilton .................................................................................................30 Logan.......................................................................................................29 Brewster..................................................................................................28

Hope ........................................................................................................27

Junction City-St. Xavier ..........................................................................26 Rolla.........................................................................................................25

Longton-Elk Valley..................................................................................23

Natoma ...................................................................................................23

Winona-Triplains....................................................................................23

Miltonvale ...............................................................................................22

Palco ........................................................................................................20

Glasco......................................................................................................15

Tipton Catholic .......................................................................................14

Healy..........................................................................................................5 

 

Gold Partners

Community Partners

Gold Partners