Rick Peterson, Top Sports News Writer

By RICK PETERSON
TopSports.news

Highland Park's boys held on to the No. 1 spot in the Kansas Basketball Coaches Association Class 5A boys state rankings for the third straight week while Seaman's girls regained the top spot in 5A.

HiParkTITjubeHighland Park, celebrating its Topeka Invitational Tournament title last Saturay, is No. 1 in the KBCA Class 5A boys state rankings for the third straight week. [Photo by Rex Wolf/TSN]

MattTinsleynewMatt Tinsley's Seaman girls basketball team regained the No. 1 spot in the KBCA Class 5A state rankings, released Tuesday. [File photo/TSN]

Highland Park and Seaman are two of nine Shawnee County teams in this week's KBCA rankings, released Tuesday.

Washburn Rural's girls remained No. 3 in 6A while Topeka High's girls are seventh-ranked..

Shawnee Heights girls are ranked No. 9 in 5A while Hayden's girls entered the 4A rankings in a tie for 10th.

Silver Lake's girls stayed No. 7 in 3A after winning the Burlington Invitational title.

Topeka West fell to No. 9 in the 5A boys rankings while Hayden stayed No. 10 in 4A.

KANSAS BASKETBALL COACHES ASSOCIATION STATE RANKINGS

GIRLS

Class 6A

1. Shawnee Mission South; 2. Blue Valley North; 3. Washburn Rural; 4. Derby; 5. Lawrence; 6. Liberal; 7. Topeka High; 8. Blue Valley; 9. Olathe Northwest; 10. Wichita South.

Class 5A

1. Seaman; 2. Bishop Carroll; 3. Andover; 4. Emporia; 5. St. Thomas Aquinas; 6. Hutchinson; 7. Bonner Springs; 8. Basehor-Linwood; 9. Shawnee Heights; 10. Andover Central.

Class 4A

1. Bishop Miege; 2. McPherson; 3. Wellington; 4. Wamego; 5. Fort Scott; 6. Independence; 7. Andale; 8. Parsons; 9. Rock Creek; 10. (tie) Hayden and Hugoton.

Class 3A

1. Goodland; 2. Phillipsburg; 3. Nemaha Central; 4. Cheney; 5 Haven; 6. Atchison County; 7. Silver Lake; 8. Hesston; 9. Eureka; 10. Southeast-Saline.

Class 2A

1. Berean Academy; 2. St. Mary's Colgan; 3. Smith Center; 4. Jackson Heights; 5. Riverside; 6. Hillsboro; 7. Mission Valley; 8. Bluestem; 9. Remington; 10. Hoxie.

Class 1A-Division I

1. Little River; 2. Pretty Prairie; 3. Hodgeman County; 4. Osborne; 5. Clifton-Clyde; 6. Central Plains; 7. Norwich; 8. Doniphan West; 9. Quinter; 10. St. Francis.

Class 1A-Division II

1. Hanover; 2. Lebo; 3. Central Christian; 4. Bucklin; 5. Golden Plains; 6. Attica; 7. Beloit-St. John's; 8. Linn; 9. Wilson; 10. South Haven.

BOYS

Class 6A

1. Blue Valley North; 2. Wichita Heights; 3. Olathe West; 4. Olathe North; 5. Garden City; 6. Blue Valley Northwest; 7. Derby; 8. Lawrence; 9. Free State; 10. Shawnee Mission Northwest.

Class 5A

1. Highland Park; 2. Hutchinson; 3. Kapaun Mt. Carmel; 4. St. James Academy; 5. Maize South; 6. Andover Central; 7. Andover; 8. De Soto; 9. Topeka West; 10. Piper.

Class 4A

1. Atchison; 2. Bishop Miege; 3. Eudora; 4. McPherson; 5. Circle; 6. Hugoton; 7. Wellington; 8. Abilene; 9. Baldwin; 10. Hayden.

Class 3A

1. Sabetha; 2. Southeast-Saline; 3. Hesston; 4. Haven; 5. Wichita Collegiate; 6. Galena; 7. Marysville; 8. KC-Bishop Ward; 9. Colby; 10. Heritage Christian Academy.

Class 2A

1. Wichita Independent; 2. TMP-Marian; 3. Ellinwood; 4. Lyndon; 5. Inman; 6. Moundridge; 7. Bennington; 8. Hill City; 9. Sterling; 10. Remington.

Class 1A-Division I

1. Olpe; 2. Centralia; 3. Macksville; 4. Clifton-Clyde; 5. Wichita Classical; 6. Burlingame; 7. Randolph-Blue Valley; 8. Osborne; 9. Norwich; 10. Elyria Christian.

Class 1A-Division II

1. Greeley County; 2. Northern Valley; 3. Axtell; 4. Hanover; 5. Pawnee Heights; 6. Lebo; 7. Cheylin; 8. Cunningham; 9. Stafford; 10. Thunder Ridge.