TSN-gold-partner-envista2.png

Welcome to Top Sports News

Sixteen Shawnee County standouts earn All-State softball honors

By RICK PETERSON

TopSports.news

Sixteen Shawnee County players have received All-State recognition from the Kansas Softball Coaches Association.

Undefeated Class 6A state champion Topeka High put four players on All-Class 6A first team while state quarterfinalist Washburn Rural had two first-team picks. 

NiJareeCanadyregional2Topeka High junior NiJaree Canady was one of four Trojans named to the All-Class 6A first team by the Kansas Softball Coaches Association after High went 25-0 and won the 6A state title. [File photo/TSN]

OliviaBrunoWashburn Rural senior Olivia Bruno earned a spot on the All-Class 6A All-State softball team after helping lead the Junior Blues to a 6A state tournament berth. [File photo/TSN]

The 25-0 Trojans are represented by junior pitcher NiJaree Canady, senior catcher Zoe Caryl, freshman infielder Adisyn Caryl and senior outfielder Mia Kelly while Washburn Rural is represented by senior pitcher Olivia Bruno and sophomore utility/designated player Emmerson Cope.

RaiganKramerTHighSeaman senior Raigan Kramer has been named to the All-Class 5A all-state softball first team. [File photo/TSN]

EllingtonHogleSilver Lake senior Ellington Hogle (15) has been named to the All-Class 3A softball first team after helping lead the Eagles to a second-place finish in the 3A state tournament. [File photo/TSN]

Seaman senior infielder Raigan Kramer was a first-team All-5A pick while Silver Lake senior infielder Ellington Hogle, who helped lead the Eagles to a runner-up state finish, received first-team honors in 3A.

State qualifier Shawnee Heights put senior pitcher Mykala Johnico and junior infielder Abby Schulte on the All-5A second team, while Hayden senior outfielder Lauren Cook and junior catcher Carly Stuke were second-team All-4A picks.

Silver Lake freshman catcher Hailey Horton, freshman infieider Makenzie McDaniel and freshman outfielder Kaibryn Kruger earned second-team All-3A recognition as did Rossville senior infielder Gracie Rabe.

KANSAS SOFTBALL COACHES ALL-STATE SOFTBALL

CLASS 6A

First team

Pitchers -- Olivia Bruno, Washburn Rural; NiJaree Canady, Topeka High; Tatum Clopton, Free State.

Catchers -- Zoe Caryl, Topeka High; Allie Stipsits, Olathe North.

Infielders -- Jasmine Brixius, Free State; Adisyn Caryl, Topeka High; Bailey Dillon, Olathe North; Sara Roszak, Free State; Jadyn Sheffield, Olathe South.

Outfielders -- Mia Kelly, Topeka High; Leah Muehler, Free State; Lauren Roberts, Olathe North.

Utility/DP -- Emmerson Cope, Washburn Rural.

Second team

Pitchers -- Morgan Haupt, Derby; Raemie Lopp, Dodge City; Brie Manwarren, Garden City.

Catchers -- Ava Mullins, Wichita Northwest; Georgia Rea, Free State.

Infielders -- Marissa Cunnngham, Blue Valley; Amber Howe, Derby; Marisela Landa, Dodge City; Sophie Martin, Campus; Caiya Stucky, Wichita Northwest.

Outfielders -- Brailee Bogle, Wichita Northwest; Kenedee Giddens, Blue Valley; Sophie Stout, Olathe North.

Utility/DP -- Harley Pruetting, Gardner-Edgerton.

CLASS 5A

First team

Pitchers -- Kadence Brewster, Carroll; Taylor Cruse, Basehor-Linwood; Kendal LeGrand, Goddard.

Catchers -- Alexis Mastin, Eisenhower; Samantha Price, Basehor-Linwood.

Infielders -- Ava Bredwell, Mill Valley; Kiley Brewster, Carroll; Gabby Eck, Carroll; Raigan Kramer, Seaman; Bailey Way, Andover.

Outfielders -- Malia January, Spring Hill; Emma McCall, Mill Valley; Stevie Meade, Aquinas; Bella Rollo, Basehor-Linwood.

Utility/DP -- Carley Billings, Bonner Springs.

Second team

Pitchers -- Tess Eubank, Andover; Mykala Johnico, Shawnee Heights; Allyson Montgomery, Eisenhower; Vanessa Murray, Spring Hill.

Catchers -- Maddy Cole, Aquinas; Gaige Pinkerton, Spring Hill.

Infielders -- Kendall Forbes, Carroll; Maci George, Valley Center; Lucy Hooper, Valley Center; Abby Schulte, Shawnee Heights; Toria Thaw, Newton.

Outfielders -- Mariah Herrera, Bonner Springs; Elizabeth Hunt, Kapaun; Kate Paulson, Andover Central; Ellie Tribble, Mill Valley.

Utility/DP -- Madi Byerley, Aquinas.

CLASS 4A

First team

Pitchers -- Maya Gallagher, Wamego; Alyssa Mude, Andale; Sadie Walker, Holton.

Catchers -- Adriana Smith, Miege; Timber Wilson, Holton.

Infielders -- Kayla Eck, Andale; Toree Hoobler, Wamego; Jayla Pierce, Eudora; Ashten Pierson, Wamego; Harper Schreiner, Eudora.

Outfielders -- Staci Bond, Holton; Chloe Middleton, Cleawater; Jaycie Theis, Pratt; Briona Woods, Clearwater.

Utility/DP -- Delaney Campbell, Wamego.

Second team

Pitchers -- Kira Baker, Eudora; Clara Edwards, Clay Center; Kami Theis, Pratt.

Catchers -- Makenzie Haslett, Clearwater; Carly Stuke, Hayden.

Infielders -- Taylor Casebeer, McPherson; Brooke Flewelling, Holton; Jada Gililand, Miege; Madison Nightengale, Andale; Kailey Schinstock, Iola.

Outfielders -- Logan Carley, Wamego; Lauren Cook, Hayden; Jaycee Schurle, Clay Center; Patyon Woody, Pratt.

Utility/DP -- Grace Utz, Holton.

CLASS 3A

First team

Pitchers -- Maguire Estill, Haven; Korri Lies, Cheney; Kassidy Nixon, Hoisington.

Catchers -- Rayna Jasper, Anderson County; Dani Klein, Hillsboro.

Infielders -- Heather Arnett, Frontenac; Ellington Hogle, Silver Lake; Riley McNemar, Galena; Madi Tolle, Smoky Valley; Amie Yoder, Haven.

Outfielders -- Abi Beamon, Frontenac; Rylee Boone, Prairie View; Grace Gehl, Rock Creek; Kylee Scheer, Cheney.

Utility/DP -- Brooke Brawner, Haven.

Second team

Pitchers -- Mia Brown, Frontenac; Sophia Haverkamp, Rock Creek; Chloe Odle, Beloit.

Catchers -- Hailey Horton, Silver Lake; Braxton Steinbrook, Prairie View.

Infielders -- Brooklyn Goehring, Rock Creek; Aly Hageman, Kingman; McKenzie McDaniel, Silver Lake; Gracie Rabe, Rossville; Brooklyn Wewe, Cheney.

Outfielders -- Taylor Damme, Perry-Lecompton; Sadie Estill, Haven; Kaibryn Kruger, Silver Lake; Lexi McDaniel, Wellsville.

Utility/DP -- Kadence Urban, Hoisington.

CLASS 2-1A

First team

Pitchers -- Alexandra Crook, Burlingame; Kaitlin Crossland, Colgan; Morgan Tomlinson, Mission Valley.

Catchers -- Jude Kerr, Jayhawk-Linn; Allison Marietta, Colgan.

Infielders -- Jaycie Calvaruzo, Mission Valley; Megan Deters, Mission Valley; Jayden May, Marion; Emilie Nation, Jayhawk-Linn; Daelyn Winters, Burlingame.

Outfielders -- Delaney Blakesley, Bluestem; Ryleigh Jones, Wabaunsee; Laura Savage, Marion; Emma Tyson, Burlingame.

Utility/DP -- Raegan Pirtle, Bluestem.

Second team

Pitchers -- Raleigh Kramer, Ell-Saline; Stephanie Miller, Spearville; Audrey Tubach, Chase County.

Catchers -- Cheyenne Cooper, Belle Plaine; Halie Feikert, Bucklin.

Infielders -- Angela Akerstrom, Mission Valley; Kara Hafenstine, Wabaunsee; Sydnie Jones, Bucklin; Gabbie Lujan, Belle Plaine; Addia Nau, Spearville.

Outfielders -- Reagen Hill, Troy; Ashley Marietta, Colgan; Brylee Potter, Chase County; Josie Walker, Belle Plaine.

Utility/DP -- Molly Proper, Yates Center.