TSN-gold-partner-envista2.png

Welcome to Top Sports News

State champ Anderson, medalists headline all-county track and field

By RICK PETERSON

TopSports.news

Seaman senior shot-putter JahnAsia Anderson, the Class 5A state champion, headlines the TopSports.news All-Shawnee County girls track and field team, which includes 17 state medalists.

Anderson completed her first and only track and field season with a 5A gold medal, winning the shot put title by nearly a foot with a personal-best throw of  37 feet, 7 inches.

E2e7Pe2XEAE3KNkSeaman senior JahnAsia Anderson, won the Class 5A state shot put title with a throw of 37 feet, 7 inches, headlines the TopSports.news 2021 All-Shawnee County girls track and field team. [Photo by Rick Peterson/TSN]

Anderson was the only county girls athlete to win a state championship, but Shawnee Heights junior Nadia Emperley posted a second-place finish in the 5A girls javelin and nine county athletes took home multiple state medals.

 E3NjOukX0AYXCwXWashburn Rural sophomore Madeline Carter (left) and senior Keely Wagner both earned spots on the TopSports.news All-Shawnee County girls track and field team after earning Class 6A state medals.. [Photo by Rick Peterson/TSN]

Washburn Rural sophomore Madeline Carter earned three 6A medals, posting a sixth-place individual finish in the 800 meters while also running on the Junior Blues' fourth-place 4x400 relay and fifth-place 4x800 relay.

Rural freshman Jada Ingram took fifth in the 6A high jump and ran on the Junior Blues' fourth-place 4x400-meter relay.

Seaman sophomore Bethany Druse picked up a pair of 5A state medals, placing fifth in the 1,600 meters and fifth in the 800, while Viking freshman Taylin Stallbaumer finished seventh in the 5A 100 hurdles and placed eighth in the 300 hurdles.

Shawnee Heights senior Shelby Butterfield also picked up a seventh-place state medal in the 5A javelin and finished fourth in the long jump.

DSC 4147Topeka West freshman Victoria Reed (middle) and Charger sophomore Ala'Jah Brooks (left) were Class 5A regional champions and state medalists. [File photo/TSN]

Topeka West senior Adina Davis placed sixth in the 5A triple jump and freshman Victoria Reed was eighth in the 100-meter dash and both Davis and Reed earned a second state medal as part of the the Chargers' sixth-place 4x100 relay.

Rossville junior Briar Gillum posted a third-place finish in the 3A girls shot put and she added an eighth-place state finish in the discus.

Sophomore Amelia Foster was also a double state medalist for the Bulldawgs, taking sixth in the 3A girls 400 and seventh in the 800.

West freshman Mikayla Wilkerson earned a state medal with a seventh-place finish in the 5A discus while sophomore Ala'Jah Brooks picked up a medal as part of the Chargers' 4x100 relay.

T-Bird sophomore Taylor Rottinghaus placed fourth in the 400 while Hayden freshman Natalie Hillebert placed fourth in the 4A 400, Wildcat junior Jadyn Paige Falley eighth in the girls shot put and Washburn Rural senior Keely Wagner ran on the Junior Blues' fifth-place 4x800 relay.

West sophomore MaKinsey Jones and Rural freshman Raegan Petersen also earned spots on the All-Shawnee County team, with Jones a state qualifier in the 5A high jump and Petersen a 6A state qualifier in the discus.

Peterson was the Centennial League discus champ and also won a 6A regional title while Jones was the Centennial League and city high jump champ.

ALL-SHAWNEE COUNTY GIRLS TRACK

Name, school                                            Class    Events

Jahn'Asia Anderson, Seaman                   Sr.         Throws

Ala'Jah Brooks, Topeka West                   So.         Sprints

Shelby Butterfield, Shawnee Heights        Sr.         Hurdles, jumps, throws

Madeline Carter, Washburn Rural             So.        Distance

Adina Davis, Topeka West                         Sr.         Jumps

Bethany Druse, Seaman                          So.         Distance

Nadia Emperley, Shawnee Heights          Jr.          Throws

Jadyn Paige Falley, Hayden                     Jr.          Throws

Amelia Foster, Rossville                           So.         Sprints, middle distance

Briar Gillum, Rossville                               Jr.          Throws

Natalie Hillebert, Hayden                          Fr.        Sprints

Jada Ingram, Washburn Rural                  Fr.          Jumps

MaKinsey Jones, Topeka West                 So.        Jumps

Reagan Petersen, Washburn Rural          Fr.          Throws

Victoria Reed, Topeka West                      Fr.         Sprints

Taylor Rottinghaus, Shawnee Heights      So.        Sprints

Taylin Stallbaumer, Seaman                     Fr.          Hurdles

Keely Wagner, Washburn Rural                Sr.         Distance

Makayla Wilkerson, Topeka West             Fr.          Throws