Welcome to Top Sports News

Final TSN Shawnee County high school girls track & field honor roll

By RICK PETERSON

TopSports.news

GIRLS

100 METERS

Reed, Topeka West                   12.23 (12.2)

Brooks, Topeka West                12.57

Hillebert, Hayden                      12.69 (12.6)

200 METERS

Rottinghaus, Shawnee Heights   25.98

Reed, Topeka West                     25.99

Brooks, Topeka West                  26.20

Hillebert, Hayden                        26.82

Ingram, Washburn Rural             27.1

400 METERS

Rottinghaus, Shawnee Heights    57.64

Reed, Topeka West                      57.94

Foster, Rossville                           59.91

Hillebert, Hayden                          60.76

Ingram, Washburn Rural              61.23

800 METERS

Druse, Seaman                            2:19.20

Carter, Washburn Rural                2:23.21

Wagner, Washburn Rural             2:24.63

Foster, Rossville                           2:24.94

Bird, Washburn Rural                   2:29.23

E0UJmf5WEAMByi6Seaman sophomore Bethany Druse (right) finished fifth in the 800 and the 1,600 meters in the Class 5A state track meet. [File photo/TSN]

1,600 METERS

Wagner, Washburn Rural              5:18.26

Druse, Seaman                             5:19.89

Carter, Washburn Rural                5:24.06

Rezac, Washburn Rural                5:32.08

3,200 METERS

Carter, Washburn Rural                 11:46.74

Wagner, Washburn Rural               11:50.78

Allacher, Seaman                           12:13.14

Rezac, Washburn Rural                 12:22.01

Bird, Washburn Rural                     12:23.36 

100-METER HURDLES

Stallbaumer, Seaman                     15.67

Butterfield, Shawnee Heights         16.14

Bray, Washburn Rural                     17.22

Henderson, Topeka West                17.26

300-METER HURDLES

Butterfield, Shawnee Heights         47.30

Stallbaumer, Seaman                     47.34

Henderson, Topeka West               50.90

4x100-METER RELAY

Topeka West                                  50.27

Hayden                                          52.06

Washburn Rural                             52.24

Shawnee Heights                           52.36

Silver Lake                                     52.59

4x400-METER RELAY

Washburn Rural                             4:10.19

Shawnee Heights                           4:12.03

Silver Lake                                      4:17.29

Seaman                                          4:17.90

Hayden                                           4:21.34

4x800-METER RELAY

Washburn Rural                              9:51.17

Silver Lake                                      10:33.13

Rossville                                         10:46.87

Seaman                                          11:05.95

HIGH JUMP

Jones, Topeka West                        5-4

Ingram, Washburn Rural                 5-4

Zeigler, Washburn Rural                  5-2

POLE VAULT

Hoover, Silver Lake                         8-6

Busenitz, Shawnee Heights            7-6

Frederickson, Washburn Rural        7-6

Jones, Washburn Rural                   7-6

Pineda-Ortega, Seaman                 7-6

Rezac, Washburn Rural                  7-6

LONG JUMP

Butterfield, Shawnee Heights         17-7.75

Davis, Topeka West                        17-2.50

Bray, Washburn Rural                     16-5.75

Kruger, Silver Lake                         16-3.25

Phillips, Shawnee Heights              15-9

TRIPLE JUMP

Kruger, Silver Lake                         35-9.25

Davis, Topeka West                        35-4.25

Jones, Topeka West                        34-3

JahnAsia AndersonSeaman senior JahnAsia Anderson won the Class 5A state shot put title with a throw of 37 feet, 7 inches. [Photo by Rick Peterson/TSN]

SHOT PUT

Gillum, Rossville                               41-2.50

Anderson, Seaman                           37-7

Smith, Washburn Rural                     35-9

Falley, Hayden                                  35-6

DISCUS

Gillum, Rossville                               125-6

R. Petersen, Washburn Rural           121-10

Wilkerson, Topeka West                    119-1

Domann, Seaman                             117-6

Smith, Washburn Rural                     113-2

 E2fBjCiWYAEARoyShawnee Heights junior Nadia Emperley finished second in the Class 5A javelin at 125 feet, 4 inches. [Photo by Rick Peterson/TSN]

JAVELIN

Emperley, Shawnee Heights              130-7

Butterfield, Shawnee Heights             118-7

Falley, Hayden                                    108-0

Hoover, Silver Lake                             106-10

Lesmeister, Seaman                           103-2