TSN-gold-partner-envista2.png

Welcome to Top Sports News

Rossville, Silver Lake headed to state track and field in 27 events

By RICK PETERSON

TopSports.news

Silver Lake and Rossville will be well-represented in Friday's Class 3A state track meet in Wichita after combining to earn state berths in 27 events in the 3A regional at Osage City.

Silver Lake's girls placed second as a team in the Osage City regional and qualified for state in nine events while the Eagles finished third in the boys team standings and qualified in 10 events.

Rossville qualified for state in three boys events and five girls events, including three individual titles.

BrogranRenfroSilver Lake junior Brogan Renfro qualified for the Class 3A state track meet in three individual events. [File photo/TSN]

Silver Lake junior Brogan Renfro was the boys champion in the triple jump (41 feet) while junior Carson Johnson won the 300-meter hurdles (41.65 seconds).

Renfro also qualified for state with a second-place finish in the 200 (23.03) and a third-place finish in the 100 (11.59) while Johnson qualified in the 110 hurdles with a third-place showing  (17.05).

Silver Lake's boys qualified second in all three relays, clocking a time of 8:31.91 in the 4x800, 44.36 in the 4x100 and 3:37.99 in the 4x400.

Rossville senior Woodrow Rezac placed second in the boys 100 (11.50) and third in the 200 (23.14).

Rossville sophomore Amelia Foster and junior Briar Gillum combined for three girls victories at regionals, with Foster winning the 400 (60.16) and the 800 (2:34.02) while Gillum won the shot put (41-2.50) and also finished second in the discus (113-4).

Silver Lake's girls claimed a regional title in the 4x800 relay in a time of 10:37.08 while Rossville placed second in 10:46.87.

The Eagles qualified for state in all three girls relays, placing fourth in the 4x100 (52.59) and second in the 4x400 (4:17.29). 

CLASS 3A TRACK REGIONAL AT OSAGE CITY

GIRLS

Team scores

Osawatomie 72, Silver Lake 72, Prairie View 61, West Franklin 61, Rossville 47, Santa Fe Trail 45.5, Royal Valley 33.5, St. Marys 33, Council Grove 33, Pleasant Ridge 31, Jefferson West 19, Oskaloosa 16, Osage City 13, Perry-Lecompton 10, Wellsville 10.

Individual results

High jump -- 1. Fink, Royal Valley, 5-4; 2. Ballou, Osawatomie, 5-0; 3. T. Simmons, Osawatomie, 5-0; 4. Whitaker, Santa Fe Trail, 5-4.

Pole vault -- 1. Hough, Prairie View, 8-6; 2. Hoover, Silver Lake, 8-0; 3. (tie) Bailey, West Franklin, and Hastert, Osage City, 8-0.

Long jump -- 1. T. Simmons, Osawatomie, 15-10.5; 2. Kilgo, Oskaloosa, 15-5; 3. Voth, West Franklin, 15-4; 4. Stahel, Santa Fe Trail, 14-8.25.

Triple jump -- 1. Roenne, Jefferson West, 32-8; 2. Harvey, Royal Valley, 32-7.25; 3. T. Simmons, Osawatomie, 31-5.5; 4. Kilgo, Oskaloosa, 31-1.75.

Shot put -- 1. Gillum, Rossville, 41-2.50; 2. Walters, West Franklin, 33-6; 3. Hinterweger, Santa Fe Trail, 32-6.5; 4. Fink, Royal Valley, 32-6.

Discus -- 1. Hinterweger, Santa Fe Trail, 135-1; 2. Gillum, Rossville, 113-4.5; 3. Kirkpatrick, Osage City, 111-11; 4. Smith, Silver Lake, 107-5.

Javelin -- 1. Troutman, Wellsville, 143-3; 2. Neuner, Royal Valley, 108-0; 3. Dempsey, Osawatomie, 107-9; 4. Hoover, Silver Lake, 106-10.

4x800 relay — 1. Silver Lake, 10:37.08; 2. Rossville, 10:46.87; 3. Santa Fe Trail, 10:49.91; 4. Perry-Lecompton, 10-58.54.

100 hurdles -- 1. A. Simmons, Osawatomie, 15.71; 2. Schwinn, Pleasant Ridge, 16.83; 3. Baker, Prairie View, 17.02; 4. Kilgo, Oskaloosa, 17.53

100 — 1. A. Simmons, Osawatomie, 13.55; 2. Schwinn, Pleasant Ridge, 13.60; 3. Baker, Prairie View, 13.64; 4. Garland, St. Marys, 13.73.

1,600 — 1. Picolet, Council Grove, 5:46.65; 2. Bailey, West Franklin, 5:47.01; 3. Farmer, Silver Lake, 5:48.16; 4. Rowe, Santa Fe Trail, 5:48.91.

4x100 relay -- 1. Prairie View, 51.90; 2. Osawatomie, 52.08; 3. St. Marys, 52.10; 4. Silver Lake, 52.59.

400 -- 1. Foster, Rossville, 60.16; 2. Baker, Prairie View, 61.24; 3. Rottinghaus, Silver Lake, 61.67; 4. Herren, Santa Fe Trail, 61.95.

300 hurdles -- 1. Schwinn, Pleasant Ridge, 48.06; 2. A. Simmons, Osawatomie, 48.18; 3. Johnson, St. Marys, 49.33; 4. Crabtree, West Franklin, 49.33.

800 -- 1. Foster, Rossville, 2:34.02; 2. Picolet, Council Grove, 2:35.20; 3. Cameron, West Franklin, 2:37.15; 4. Sass, Pleasant Ridge, 2:39.72.

200 --1. Petric, Prairie View, 27.90; 2. Jordan, West Franklin, 28.01; 3. Garland, St. Marys, 28.20; 4. Mott, St. Marys, 28.35.

3,200 -- 1. Picolet, Council Grove, 12:43.56; 2. Bahner, Silver Lake, 12:47.04; 3. Ruby, Silver Lake, 12:59.82; 4. Bailey, West Franklin, 13:15.34.

4x400 relay -- 1. Prairie View, 4:15.76; 2. Silver Lake, 4:17.29; 3. West Franklin, 4:22.29; 4. Jefferson West, 4:24.30.

BOYS

Team scores

Perry-Lecompton 101, Osage City 99, Silver Lake 87, Santa Fe Trail 61, Council Grove 44, Wellsville 41, West Franklin 25, Rossville 22, Royal Valley 21, St. Marys 20, Pleasant Ridge 12, Prairie View 8, Jefferson West 8, KC Ward 5, Osawatomie 4.

Individual results

High jump -- 1. Bieling, Council Grove, 6-7; 2. Doleman, Perry-Lecompton, 6-2; 3. (tie) Fischer, West Franklin and Fort, Osage City, 6-2.

Pole vault -- 1. Boyden, Royal Valley, 13-0; 2. Wheeler, Jefferson West, 12-6; 3. Smith, Osage City, 12-0; 4. Elliott, Wellsville, 11-0.

Long jump -- 1. Stone, Perry-Lecompton, 19-8.75; 2. Boyden, Silver Lake, 19-7.75; 3. Dean, Perry-Lecompton, 19-4.5; 4. Weekley, Santa Fe Trail, 19-4.

Triple jump -- 1. Renfro, Silver Lake, 41-10; 2. Bieling, Council Grove, 40-11; 3. Jacobson, St. Marys, 40-1; 4. Fischer, West Franklin, 39-8.75.

Shot put -- 1. Whalen, Osage City, 54-1.75; 2. Schwartz, Santa Fe Trail, 50-0.25; 3. Boss, Osage City, 49-6; 4. McCarty, Wellsville, 47-6.75.

Discus -- 1. Schwartz, Santa Fe Trail, 175-1; 2. Boss, Osage City, 162-10; 3. Green, Wellsville, 129-5; 4. Whalen, Osage City, 128-9.

Javelin -- 1. Boss, Osage City, 176-2; 2. Broce, Rossville, 153-2; 3. Welch, Perry-Lecompton, 152-10; 4. Schwartz, Santa Fe Trail, 151-9.

4x800 relay -- 1. Perry-Lecompton, 8:30.84; 2. Silver Lake, 8:31.91; 3. Osage City, 8:41.89; 4. Wellsville, 8:50.03.

110 hurdles -- 1. Smith, Wellsville, 16.08; 2. Wohlgemuth, Pleasant Ridge, 17.03; 3. Johnson, Silver Lake, 17.05; 4. Toenjes, St. Marys, 17.29.

100 -- 1. Weekley, Santa Fe Trail, 11.42; 2. Rezac, Rossville, 11.50; 3. Renfro, Silver Lake, 11.59; 4. Quinlan, Perry-Lecompton, 11.78.

1,600 -- 1. Downes, Council Grove, 4:44.10; 2. Brenner, Osage City, 4:44.20; 3. Hatfield, West Franklin, 4:46.39; 4. TenEyck, Silver Lake, 4:53.56.

4x100 relay -- 1. Perry-Lecompton, 43.50; 2. Silver Lake, 44.36; 3. Santa Fe Trail, 44.91; 4. Council Grove, 44.98.

400 -- 1. Hess, Perry-Lecompton, 51.58; 2. Dean, Perry-Lecompton, 52.43; 3. McCoy, Santa Fe Trail, 53.09; 4. Bailey, Osage City, 53.09.

300 hurdles -- 1. Johnson, Silver Lake, 41.45; 2. Smith, Wellsville, 42.05; 3. Fort, Osage City, 42.59; 4. Wohlgemuth, Pleasant Ridge, 43.09.

800 -- 1. Crawford, Osage City, 2:06.92; 2. Bloodgood, Prairie View, 2:07.42; 3. Brenner, Osage City, 2:07.46; 4. Bartlett, Perry-Lecompton, 2:08.57.

200 -- 1. Weekley, Santa Fe Trail, 22.84; 2. Renfro, Silver Lake, 23.03; 3. Rezac, Rossville, 23.14; 4. Hess, Perry-Lecompton, 23.26.

3,200 -- 1. Downes, Council Grove, 10:18.1; 2. TenEyck, Silver Lake, 10:43.06; 3 Haner, West Franklin, 10:51.64; 4. Greemore-Hopkins, Royal Valley, 10:54.52.

4x400 relay -- 1. Perry-Lecompton, 3:34.88; 2. Silver Lake, 3:37.99; 3. Osage City, 3:39.78; 4. Wellsville, 3:41.03