Welcome to Top Sports News

TSN Shawnee County high school boys track and field honor roll May 12

By RICK PETERSON

TopSports.news

NOTE: TopSports.news plans to compile a weekly track and field honor roll for Shawnee County high schools throughout the 2021 season. Coaches are asked to email updated times and marks or any corrections to Rick Peterson at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Coaches should designate whether times were fully automatic (FAT) or hand-timed. FAT times for individual sprints are considered .024 of a second faster than hand times.

BOYS

100 METERS

Smith, Shawnee Heights             10.36

Rezac, Rossville                          10.68

Renfro, Silver Lake                      10.90

January, Shawnee Heights          10.92

JeremiahSmithsprintsShawnee Heights sophomore Jeremiah Smith is the Shawnee County leader in the boys 100 and 200-meter dashes and 110-meter high hurdles. [Photo by Rex Wolf/TSN]

200 METERS

Smith, Shawnee Heights             21.85

Rezac, Rossville                          22.03

Renfro, Silver Lake                      22.50

Richardson, Highland Park          22.69

January, Shawnee Heights          23.04

400 METERS

Arnold, Shawnee Heights             51.68

Myers, Shawnee Heights              53.41

Kaniper, Silver Lake                      53.75

Rochford, Hayden                         53.76

Roney, Washburn Rural                54.15

800 METERS

Mitchell, Washburn Rural              2:03.69

White, Washburn Rural                 2:06.35

Adams, Hayden                             2:06.53

Stuke, Seaman                              2:06.66

Kani[er, Silver Lake                        2:07.01

1,600 METERS

Newkirk, Hayden                            4:27.95  

Sutton, Shawnee Heights               4:30.80

Esquibel, Shawnee Heights            4:33.18

Njoroge, Topeka West                     4:36.31

White, Washburn Rural                   4:38.05

3,200 METERS

Newkirk, Hayden                            9:38.19

Njoroge, Topeka West                    9:48.70

Esquibel, Shawnee Heights           9:54.62

Sutton, Shawnee Heights               9:58.46

110-METER HURDLES

Smith, Shawnee Heights                 14.34 (14.3)

Russell, Washburn Rural                 15.23

Johnson, Silver Lake                        16.76

Hoffmans, Seaman                          16.88 (16.7)

300-METER HURDLES

Johnson, Silver Lake                        41.24

Muller, Hayden                                 41.62

Russell, Washburn Rural                  41.91

Hoffmans, Seaman                           43.46

4x100-METER RELAY

Shawnee Heights                             43.40

Seaman                                            43.73

Silver Lake                                        44.13

Hayden                                             44.65

4x400-METER RELAY

Hayden                                             3:30.49

Silver Lake                                        3:36.64

Shawnee Heights                              3:38.48

Seaman                                             3:38.93

4x800-METER RELAY

Washburn Rural                                 8:32.37

Seaman                                             8:37.58

Hayden                                              8:39.72

Silver Lake                                         8:39.80

Shawnee Heights                              8:52.46

HIGH JUMP

Shonka, Washburn Rural                   6-6

Worcester, Seaman                           6-2

Rothenberger, Seaman                      6-0

POLE VAULT

Goering, Washburn Rural                   13-0

Mercer, Washburn Rural                     12-0

Myers, Shawnee Heights                    12-0

Ahlf, Washburn Rural                          11-6

JavionLeeCityTopeka West junior Javion Lee is the Shawnee County leader in the boys long jump at 23-9. [Photo by Rex Wolf/TSN]

LONG JUMP

Lee, Topeka West                               23-9

Richardson, Highland Park                 22-3

Sipple, Washburn Rural                      22-2

Konrade, Hayden                                22-0

Glenn, Topeka West                           21-11.5

Ramirez, Seaman                               21-8.50

TRIPLE JUMP

Sipple, Washburn Rural                       44-1.75

Renfro, Silver Lake                              44-0.25

Kaniper, Silver Lake                             41-4.50

Bush, Seaman                                      41-4.50

Konrade, Hayden                                 41-3.75

SHOT PUT

Z. Sulzen-Watson, Washburn Rural     49-4

Etzel, Shawnee Heights                       45-6

Wettengel, Washburn Rural                 45-5

DISCUS

Z. Sulzen-Watson, Washburn Rural      165-8

Sanders, Topeka West                          127-2

Ashwill, Washburn Rural                       124-4 

McConnell, Hayden                               120-9

J. Sulzen-Watson, Washburn Rural      119-1

JAVELIN

Hicks, Shawnee Heights                        167-0

Otting, Hayden                                        152-11

Broce, Rossville                                      147-10           

Hahn, Shawnee Heights                         147-6

Etzel, Shawnee Heights                         146-8