TSN-gold-partner-Pennant.png

Welcome to Top Sports News

Rossville, Silver Lake athletes shine in Camien/Welch Seaman Relays

By RICK PETERSON

TopSports.news

Rossville and Silver Lake were two of the smallest schools in Friday's 20-school Bob Camien/Claudia Welch Seaman Relays, but the Bulldawgs and Eagles made their share of noise, combining for a pair of wins and 10 top-three finishes.

Rossville's Briar Gillum won the girls shot put with a throw of 40 feet, 7 inches and also finished third in the discus at 125-6 while Silver Lake's Carson Johnson took the gold medal in the boys 300-meter hurdles in 41.67 seconds.

E0Um j WQAo0oL6Silver Lake's Brogen Renfro wins his heat in the 200-meter dash preliminaries in Friday's Camien/Welch Seaman Relays. Renfro placed second in the 200 and the triple jump and third in the 100. [Photo by Rick Peterson/TSN]

Silver Lake's Brogen Renfro posted top-three finishes in three events, taking second in the boys triple jump (43-9) and the 200 (22.76) and third in the 100 (10.91), while Rossville's Woodrow Rezac was the runner-up in the boys 100 (10.89).

Rossville's Amelia Foster placed third in the girls 400 (59.91) and third in the 800 (2:24.94) while Silver Lake's Cameron TenEyck was third in the boys 1,600 (4:41.61).  

CAMIEN/WELCH SEAMAN RELAYS

GIRLS

Team scores

Olathe North 100.5, Manhattan 94, Shawnee Mission Northwest 78, Leavenworth 67, Lansing 57, Washburn Rural 51, Shawnee Mission North 38, Junction City 31, Emporia 30.5, Rossville 28, Seaman 25, Hiawatha 25, Santa Fe Trail 19, Holton 19, Jefferson North 13, Wamego 10, Burlingame 8, Topeka High 3, Silver Lake 3, Perry-Lecomtpon 1.

Individual results

High jump — 1. Mackiewicz, Shawnee Mission Northwest, 5-2; 2. Manville, Jefferson County North, 5-2; 3. Ingram, Washburn Rural, 5-0.

Pole vault — 1. Klusman, Olathe North, 10-6; 2. Neighbour, Shawnee Mission Northwest, 10-0; 3. Caravello, Shawnee Mission North, 10-0.

Long jump — 1. Larson, Manhattan, 16-9; 2. Johnson, Manhattan, 16-8; 3. Gardner, Leavenworth, 16-7.75.

Triple jump — 1. A. Pixton, Shawnee Mission Northwest, 35-9; 2. O. Pixton, Shawnee Mission Northwest, 35-7.5; 3. Larson, Manhattan, 34-8..

Discus — 1. Toala, Junction City, 126-4; 2. Hinterweger, Santa Fe Trail, 125-11; 3. Gillum, Rossville, 125-6.

Shot put — 1. Gillum, Rossville, 40-7; 2. Toala, Junction City, 38-11; 3. Ilalio, Manhattan, 36-10.

Javelin — 1. Tanking, Holton, 140-8; 2. Glessneer, Manhattan, 134-5; 3. Sogaard, Shawnee Mission Northwest, 124-5.

4x800 relay — 1. Shawnee Mission North, 9:55.74; 2. Washburn Rural, 10:04.82; 3. Manhattan, 10:19.76.

110 hurdles — 1. McKie, Olathe North, 15.02; 2. Pixton, Shawnee Mission Northwest, 16.04; 3. Geiger, Hiawatha, 16.12.

100 — 1. McGinnis, Olathe North, 11.81; 2. Ramos, Leavenworth, 12.06; 3. Blake, Leavenworth, 12.07.

1,600 — 1. Druse, Seaman, 5:19.90; 2. Johnson, Olathe North, 5:22.16; 3. Willhite, Emporia, 5:31.14.

4x100 relay — 1. Olathe North, 49.22; 2. Leavenworth, 49.26; 3. Lansing, 49.89.

400 — 1. Blake, Leavenworth, 57.48; 2. Ritchhart, Lansing, 58.42; 3. Foster, Rossville, 59.91.

300 hurdles — 1. Klusman, Olathe North, 49.64; 2. Lierz, Hiawatha, 49.66; 3. Arasmith, Manhattan, 50.29.

800 — 1. Druse, Seaman, 2:22.64; 2. Stewart, Olathe North, 2:24.40; 3. Foster, Rossville, 2:24.94.

200 — 1. Blake, Leavenworth, 25.57; 2. Ramos, Leavenworth, 26.13; 3. Ritchhart, Lansing, 26.75.

3,200 — 1. Mullen, Shawnee Mission Northwest, 11:23.22; 2. Dockstader, Olathe North, 11:27.04; 3. Tyrrell, Shawnee Mission North, 11:37.51.

4x400 relay — 1. Shawnee Mission Northwest, 4:05.09; 2. Leavenworth, 4:06.40; 3. Olathe North, 4:10.39.

BOYS

Team scores

Manhattan 115.5, Washburn Rural 75, Lansing 67, Olathe North 67, Silver Lake 53, Perry-Lecompton 47, Junction City 46, Shawnee Mission North 39, Leavenworth 37, Emporia 32, Seaman 30.5, Santa Fe Trail 22, Holton 22, Wamego 16, Rossville 15, Shawnee Mission Northwest 9, Jefferson County North 3, Burlingame 3, Hiawatha 3.

Individual results

High jump — 1. Shonka, Washburn Rural, 6-6; 2. Paul, Olathe North, 6-4; 3. Patrick, Lansing, 6-2.

Pole vault — 1. Quarles, Olathe North, 12-6; 2. Goering, Washburn Rural, 12-0; 3. Huber, Emporia, 12-0.

Long jump — 1. Benson, Lansing, 23-5; 2. Butler, Lansing, 22-6.5; 3. Sipple, Washburn Rural, 21-9.25.

Triple jump — 1. Sipple, Washburn Rural, 44-1.75; 2. Renfro, Silver Lake, 43-9; 3. Jones, Manhattan, 43-7.

Discus — 1. Schwartz, Santa Fe Trail, 183-11; 2. Magana, Manhattan, 174-2; 3. Z. Sulzen-Watson, Washburn Rural, 165-8.

Shot put — 1. O'Connell, Manhattan, 61-3; 2. Harris, Leavenworth, 55-7; 3. Schwartz, Santa Fe Trail, 53-1.

Javelin — 1. Moran, Manhattan, 188-5; 2. Welch, Perry-Lecompton, 165-8; 3. Karn, Holton, 151-10.

4x800 relay — 1. Wamego, 8:28.48; 2. Shawnee Mission North, 8:30.72; 3. Washburn Rural, 8:32.37.

110 hurdles — 1. Russell, Washburn Rural, 15.23; 2. Parrish, Olathe North, 15.51; 3. Walltower, Leavenworth.

100 — 1. Benson, Lansing, 10.55; 2. Rezac, Rossville, 10.89; 3. Renfro, Silver Lake, 10.91.

1,600 — 1. Laudie, Emporia, 4:40.88; 2. Howell, Lansing, 4:41.05; 3. TenEyck, Silver Lake, 4:41.61.

4x100 relay — 1. Lansing, 43.73; 2. Junction City, 43.48; 3. Perry-Lecompton, 43.59.

400 — 1. Parrish, Olathe North, 49.99; 2. Bussey, Junction City, 50.63; 3. Dowling-Burnett, Manhattan, 51.54.

300 hurdles — 1. Johnson, Silver Lake, 41.67; 2. Purcell, Holton, 42.77; 3. Obermeyer, Emporia, 42.81.

800 — 1. Avila-Vargas, Manhattan, 1:57.55; 2. Mosier, Manhattan, 1:57.72; 3. Stuke, Seaman, 2:06.66.

200 — 1. Benson, Lansing, 21.97; 2. Renfro, Silver Lake, 22.76; 3. Hess, Perry-Lecompton, 22.78.

3,200 — 1. Harkin, Manhattan, 9:11.31; 2. Blomker, Shawnee Mission North, 9:15.32; 3. Maxville, Shawnee Mission North, 9:45.97.

4x400 relay — 1. Manhattan, 3:27.94; 2. Olathe North, 3:28:16.; 3. Leavenworth, 3:30.80