Welcome to Top Sports News

TSN Shawnee County high school boys track and field honor roll April 22, 2021

By RICK PETERSON

TopSports.news

NOTE: TopSports.news plans to compile a weekly track and field honor roll for Shawnee County high schools throughout the 2021 season. Coaches are asked to email updated times and marks or any corrections to Rick Peterson at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Coaches should designate whether times were fully automatic (FAT) or hand-timed. FAT times for individual sprints are considered .024 of a second faster than hand times. TopSports.news will rank the Top 3 in each event to start the season and will gradually expand the list to the Top 5 as schools compete in more meets.

BOYS

100 METERS

Smith, Shawnee Heights             10.36

Rezac, Rossville                          10.68

Renfro, Silver Lake                      10.90

January, Shawnee Heights          10.92

JeremiahSmithbigShawnee Heights sophomore Jeremiah Smith is the Shawnee County leader in the 100 and 200-meter dashes and the 110-meter high hurdles. [Submitted]

200 METERS

Smith, Shawnee Heights             21.85

Rezac, Rossville                          22.03

Renfro, Silver Lake                      22.50

January, Shawnee Heights          23.04

400 METERS

Arnold, Shawnee Heights             51.97

Mitchell, Washburn Rural              54.3

Kaniper, Silver Lake                      54.80

Rochford, Hayden                         54.85

800 METERS

Mitchell, Washburn Rural              2:05.39

Adams, Hayden                            2:07.84

Kaniper, Silver Lake                      2:10.46

1,600 METERS

Newkirk, Hayden                            4:27.95  

Sutton, Shawnee Heights               4:39.07

Njoroge, Topeka West                    4:42.82

Holmes, Washburn Rural               4:43.6

3,200 METERS

Esquibel, Shawnee Heights           10:01.63

Njoroge, Topeka West                    10:07.70

Sutton, Shawnee Heights               10:14.27

110-METER HURDLES

Smith, Shawnee Heights                 14.3 (14.59)

Russell, Washburn Rural                 15.52

Hoffmans, Seaman                          16.7

300-METER HURDLES

Russell, Washburn Rural                 42.08

Muller, Hayden                                 42.35

Johnson, Silver Lake                        43.24

Hoffmans, Seaman                           43.46

4x100-METER RELAY

Shawnee Heights                             43.44

Hayden                                             44.65

Seaman                                            45.22

Silver Lake                                        45.43

4x400-METER RELAY

Hayden                                             3:34.42

Shawnee Heights                             3:38.97

Seaman                                            3:40.23

4x800-METER RELAY

Shawnee Heights                              8:52.46

Seaman                                             8:52.99

Hayden                                              8:55.80

Washburn Rural                                 9:04.4

HIGH JUMP

Worcester, Seaman                           6-2

Shonka, Washburn Rural                   6-1

Rothenberger, Seaman                      6-0

POLE VAULT

Goering, Washburn Rural                   12-6

Mercer, Washburn Rural                     12-0

Ahlf, Washburn Rural                          11-6

Myers, Shawnee Heights                    11-0

LONG JUMP

Lee, Topeka West                               22-7.5

Sipple, Washburn Rural                      22-1

Glenn, Topeka West                           21-11.5

Konrade, Hayden                                21-6.75

TRIPLE JUMP

Renfro, Silver Lake                              44-0.25

Sipple, Washburn Rural                       43-8

Kaniper, Silver Lake                             41-4.50

Konrade, Hayden                                 41-3.75

SHOT PUT

Sulzen-Watson, Washburn Rural         47-10.25

Wettengel, Washburn Rural                 45-1.50

Etzel, Shawnee Heights                       43-1

DISCUS

Z. Sulzen-Watson, Washburn Rural      155-8

Sanders, Topeka West                          119-7

S. Sulzen-Watson, Washburn Rural      119-1

JAVELIN

Hicks, Shawnee Heights                        167-0

Hahn, Shawnee Heights                         147-6

Etzel, Shawnee Heights                         146-8

Broce, Rossville                                      144-6