Welcome to Top Sports News

TSN Shawnee County high school boys track and field honor roll April 14, 2021

MarquelRussehttps://topsports.news/administrator/index.php?option=com_jce&task=plugin.display&plugin=imagepro&ad46120dea070fa297f3e288b9320ea7=1&context=22&profile_id=1#llWashburn Rural senior Marquel Russell is the Shawnee County leader in the boys 300-meter hurdles and ranks second in the 110 hurdles. [Photo by Rex Wolf/TSN]

By RICK PETERSON

TopSports.news

NOTE: Top.Sports.news plans to compile a weekly track and field honor roll for Shawnee County high schools throughout the 2021 season. Coaches are asked to email updated times and marks or any corrections to Rick Peterson at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Coaches should designate whether times were fully automatic (FAT) or hand-timed. FAT times for individual sprints are considered .024 of a second faster than hand times. TopSports.news will rank the Top 3 in each event to start the season and will expand the list to the Top 5 as schools compete in more meets.

BOYS

100 METERS

Smith, Shawnee Heights             10.36

January, Shawnee Heights         10.92

Rezac, Rossville                         10.98

200 METERS

Smith, Shawnee Heights             21.85

Renfro, Silver Lake                      22.91

January, Shawnee Heights          23.04

400 METERS

Arnold, Shawnee Heights             51.97

Mitchell, Washburn Rural              54.3

Kaniper, Silver Lake                      54.80

800 METERS

Mitchell, Washburn Rural              2:05.39

Adams, Hayden                            2:08.31

Kaniper, Silver Lake                      2:10.46

1,600 METERS

Sutton, Shawnee Heights              4:40.24

Njoroge, Topeka West                    4:42.82

Holmes, Washburn Rural               4:43.6

3,200 METERS

Njoroge, Topeka West                    10:07.70

Esquibel, Shawnee Heights           10:12.53

Sutton, Shawnee Heights               10:14.27

Jeremiah SmithJeremiah Smith

110-METER HURDLES

Smith, Shawnee Heights                 14.3 (14.59)

Russell, Washburn Rural                 15.52

Hoffmans, Seaman                          16.7

300-METER HURDLES

Russell, Washburn Rural                 42.08

Muller, Hayden                                 42.35

Hoffmans, Seaman                          43.7

4x100-METER RELAY

Shawnee Heights                             43.44

Hayden                                             44.65

Seaman                                            45.35

4x400-METER RELAY

Hayden                                             3:34.42

Shawnee Heights                             3:38.97

Seaman                                            3:40.23

4x800-METER RELAY

Hayden                                              8:55.80

Seaman                                             8:59.6

Washburn Rural                                 9:04.4

HIGH JUMP

Shonka, Washburn Rural                   6-1

Rothenberger, Seaman                      6-0

Worcester, Seaman                            6-0

POLE VAULT

Goering, Washburn Rural                   12-6

Mercer, Washburn Rural                     12-0

Myers, Shawnee Heights                    11-0

LONG JUMP

Lee, Topeka West                               22-7.5

Sipple, Washburn Rural                      22-1

Glenn, Topeka West                            21-11.5

TRIPLE JUMP

Renfro, Silver Lake                              44-0.25

Sipple, Washburn Rural                       43-8

Konrade, Hayden                                 41-3.75

SHOT PUT

Sulzen-Watson, Washburn Rural         47-10.25

Wettengel, Washburn Rural                 45-1.50

Etzel, Shawnee Heights                       43-1

DISCUS

Z. Sulzen-Watson, Washburn Rural      153-2

Sanders, Topeka West                          119-7

S. Sulzen-Watson, Washburn Rural      119-1

JAVELIN

Hicks, Shawnee Heights                        167-0

Etzel, Shawnee Heights                         146-8

Broce, Rossville                                      144-6