Welcome to Top Sports News

Washburn Rural boys, girls dominate wrestling sub-states

By RICK PETERSON

TopSports.news

Washburn Rural's girls and boys wrestling teams, both top-ranked in Kansas, tuned up for this week's state tournaments in impressive fashion, winning a pair of sub-state team championships while combining for 19 state qualifiers.

Washburn Rural's girls won Friday's Division I Girls Sub-State at Leavenworth by a 166-102 margin over Emporia while qualifying 8 wrestlers for Thursday's Division I State Tournament.

Rural's boys followed up that with a victory of its own, winning Saturday's Class 6A Boys Sub-State at Wichita Heights by a 195-160 margin over Dodge City while qualifying 11 wrestlers for Saturday's state tournament at Hartman Arena.

Washburn Rural's girls got sub-state championships from 155-pound senior Rebekah Smith (17-1) and 191-pound senior Dajia Anderson (27-4) while the Junior Blues got runner-up finishes from junior 115-pounder Shayne Miles (28-9) and sophomore 120-pounder Addison Broxterman (20-6) whiile sophomore 109-pounder Kaitlyn Morris (23-9), sophomore 126-pounder Alexis Fredrickson (23-12) and junior 170-pounder Jaliah Johnson (29-5) posted third-place finishes and senior 132-pounder Ellise Romine (18-11) finished fourth.

RebekahSmith 2Rebekah Smith

Smith received a victory by injury default in her final while Anderson edged Shawnee Heights junior star Maranda Bell 8-7 in the 191-pound championship match.

JacobTangprichaJacob Tangpricha

Returning state champions Jacob Tangpricha, a junior 113-pounder (30-2), and senior 120-pounder Bishop Murray (26-1) both earned boys sub-state championships as did junior 170-pounder Austin Fager (28-3) while the Junior Blues got runner-up finishes from freshman 106-pounder Jonathan Morrison (26-3), senior 138-pounder Bowan Murray (28-3), junior 160-pounder Aidan Boline (5-2) and senior 285-pounder David Huckstep (25-4), third-place finishes from junior 152-pounder Nick Vincent (25-7) and sophomore 220-pounder Zach Franco (20-14) and fourths from sophomore 126-pounder Henri McGivern (20-12) and senior 182-pounder Remington Stiles (24-9).

Tangpricha won its sub-state title with an 11-0 major decision over Free State's E. Streeter in the finals while Bishop Murray dec. Free State's Darius Shields 7-0 and Fager won by injury default in the 170 final. 

CLASS 6A BOYS SUB-STATE

At Wichita Heights

Team scores

Washburn Rural 195, Dodge City  160, Free State 101, Junction City 94.5, Derby 92, Manhattan 82, Garden City 80, Campus 79.5, Wichita Northwest 66, Liberal 28, Wichita West 24, Hutchinson 5, Wichita North 4, Wichita South 3.

Individual results

106 -- 1. Woods, Derby; 2. Morrison, Washburn Rural; 2. Bradley, Free State; 4. Witt, Junction City.

113 -- 1. Tangpricha, Washburn Rural; 2. E. Streeter, Free State; 3. Borge, Manhattan; 4. Hernandez, Dodge City.

120 -- 1. Bishop Murray, Washburn Rural; 2. Shields, Free State, 7-0; 3. Blake, Junction City; 4. Agnew, Manhattan.

126 -- 1. Sheler, Campus; 2. Rusher, Derby; 3. Ramirez, Dodge City; 4. McGivern, Washburn Rural.

132 -- 1. Mendez, Dodge City; 2. Taylor, Manhattan; 3. Egan, Derby; 4. Rymer, Campus.

138 -- 1. Dominguez, Garden City; 2. Bowan Murray, Washburn Rural; 3. C. Streeter, Free State; 4. Aldrich, Wichita Northwest.

145 -- 1. Bowen, Campus; 2. Neuman, Junction City; 3. Bammes, Manhattan; 4. R. Hernandez, Dodge City.

152 -- 1. Lindsey, Derby; 2. Barker, Dodge City; 3. Vincent, Washburn Rural; 4. Bohanan, Junction City.

160 -- 1. Otero, Dodge City; 2. Boline, Washburn Rural; 3. Janas, Garden City; 4. Zapien, Liberal.

170 -- 1. Fager, Washburn Rural; 2. Rayas, Dodge City; 3. Williams, Campus; 4. Marcum, Free State.

182 -- 1. Saunders, Wichita West; 2. Rivero, Liberal; 3. Wash, Derby; 4. Stiles, Washburn Rural.

195 -- 1. C. Ross, Wichita Northwest; 2. Zinkan, Junction City; 3. Allison, Free State; 4. Lova, Dodge City.

220 -- 1. M. Ross, Wichita Northwest; 2. Turner, Dodge City; 3. Franco, Washburn Rural; 4. Peterson, Junction City.

285 -- 1. Lopez, Garden City; 2. Huckstep, Washburn Rural; 3. Ilalio, Manhattan; 4. Aguilera, Dodge City.

DIVISION I GIRLS SUB-STATE

At Leavenworth

Team scores

Washburn Rural 166, Emporia 102, Gardner-Edgerton 87, Olathe West 85, Shawnee Heights 52, Olathe North 51, Basehor-Linwood 41, Olathe East 41, Olathe Northwest 34, Bonner Springs 32, KC Piper 26, Free State 26, SM West 25, BV Southwest 24, Olathe South 24, Pittsburg 23, KC Sumner 20, Leavenworth 20, KC Turner 17, Seaman 13, Spring Hill 11, SM South 6, Lansing 3.

Individual results

101 -- 1. Wetterstrom, Olathe East; 2. Ortiz, Turner; 3. Buce, Shawnee Heights; 4. Geronimo, Emporia.

109 -- 1. O'Donnell, Basehor-Linwood; 2. Duong, Olathe North; 3. Morris, Washburn Rural; 4. Yoder, Spring Hill.

115 -- 1. Johnston, Shawnee Mission East; 2. Miles, Washburn Rural; 3. Konzem, Gardner-Edgerton; 4. Jones, Pittsburg.

120 -- 1. Redmond, Olathe South; 2. Broxterman, Washburn Rural; 3. Kepler, Gardner-Edgerton; 4. Thompson, Shawnee Heights.

126 -- 1. Glynn, Blue Valley Southwest; 2. Griffin, Emporia; 3. Fredrickson, Washburn Rural; 4. Andrews, Gardner-Edgerton.

132 -- 1. Gray, Free State; 2. Bond, Sumner Academy; 3. Fishburn, Olathe West; 4. Romine, Washburn Rural.

138 -- 1. Lake, Piper; 2. Davis, Gardner-Edgerton; 3. Munoz, Emporia; 4. Foeller, Olathe Northwest.

143 -- 1. Konzem, Gardner-Edgerton; 2. Boa, Emporia; 3. Christenson, Basehor-Linwood; 4. Beltran-Gonzaga, Olathe West.

155 -- 1. Smith, Washburn Rural; 2. Finazzo, Olathe West; 3. Harris, Olathe Northwest; 4. Knapp, Bonner Springs.

170 -- 1. Stean, Bonner Springs; 2. Jackson, Leavenworth; 3. Johnson, Washburn Rural; 4. Angeles, Pittsburg.

191 -- 1. Anderson, Washburn Rural; 2. Bell, Shawnee Heights; 3. Ruggles, Olathe North; 4. Ervin, Emporia.

235 -- 1. Rivera, Olathe West; 2. Conley, Olathe North; 3. Tinsley, Olathe East; 4. Olson, Emporia.