Welcome to Top Sports News

City athletes win 20 events in Centennial League track championships

By RICK PETERSON

TopSports.news

City athletes won 20 events in Thursday's Centennial League track and field championships at Emporia's Welch Stadium, including double gold medalists Taylin Stallbaumer and Bethany Druse of Seaman, Zach Sulzen-Watson of Washburn Rural, Tanner Newkirk and Jake Muller of Hayden and Tre Richardson of Highland Park.

TaylinStallbaumerBeardslee 1Taylin Stallbaumer, Seaman

Bethany DruseBethany Druse, Seaman

FSJ0WnRXoAA0asNTanner Newkirk, Hayden

JakeMuller 4Jake Muller, Hayden

ZachSulzen WatsonCityZach Sulzen-Watson, Washburn Rural

TreRichardson 1Tre Richardson, Highland Park

Stallbaumer swept the girls league titles in the 100-meter and 300 hurdles, clocking a time of 15.86 seconds in the 100s and 51.02 in the 300s, while Druse won the 800 meters in 2 minutes, 17.38 seconds and ran on the Vikings' winning 4 x 800 relay (10:38.26) with Anna Becker, Savannah Sampson and Taylie Heston as Seaman finished second in the girls team standings.

Newkirk won the 1,600 in 4:13.86 and the 800 in 1:55.74 while Muller won the 300 hurdles in 39.80 and ran on Hayden's winning 4 x 400 relay (3:27.63) along with Ethan Florence, Ryan Rochford and Jensen Schrickel, helping the Wildcats post a second-place boys team finish.

Z. Sulzen-Watson won the shot put at 51-11.50 and the discus at 166-1 while Richardson won the long jump at 23-2.25 and the triple jump at 46-5.

Other city girls league champions included Seaman's Maggie Lesmeister in the javelin (112-5), Topeka West's MaKinsey Jones in the high jump (5-0), Washburn Rural's Rylee Ismert in the 1,600 (5:32.18), Rural's Madeline Carter in the 3,200 (11:38.17) and Highland Park's Victoria Reed in the 400 (59.76).

Other city boys league champions included Washburn Rural's Josh Sulzen-Watson in the javelin (160-4), Highland Park's KeiJuan Johnson in the 110 hurdles (14.57) and Seaman's Jace Moore in the 3,200 (10:13.34).  

Centennial League Track and Field Championships

At Welch Stadium, Emporia

GIRLS

Team scores

Manhattan 203, Seaman 96.50, Washburn Rural 87, Topeka West 70, Junction City 68, Hayden 67, Emporia 58, Highland Park 32.

Individual results

Pole vault -- 1. Holthaus, Manhattan, 8-6; 2. Fredrickson, Washburn Rural, 8-6; 3. (tie) Ehalt, Washburn Rural,  and Keosybouheaung, Emporia, 7-6.

Shot put -- 1. Ilalio, Manhattan, 41-3.50; 2. Paige Falley, Hayden, 36-1.50; 3. Domann, Seaman, 34-5.50.

Discus -- 1. Gruber, Manhattan, 117-1; 2. Petersen, Washburn Rural, 110-7; 3. Paige Falley, Hayden, 102-10.

Javelin -- 1. Lesmeister, Seaman, 112-5; 2. Paige Falley, Hayden, 109-8; 3. Gruber, Manhattan, 104-3.

Long jump -- 1. Pellant, Manhattan, 17-11.50; 2. Johnson, Manhattan, 17-4.75; 3. Larson, Manhattan, 17-1.25.

Triple jump -- 1. Johnson, Manhattan, 39-9.50; 2. Jones, Topeka West, 34-11.50; 3. Brooks, Topeka West, 33-10.

High jump -- 1. Jones, Topeka West, 5-0; 2. Jueneman, Manhattan, 5-0; 3. Kratochvil, Manhattan, 4-10.

4 x 800 relay -- 1. Seaman (Druse, Becker, Sampson, Heston), 10:38.26; 2. Manhattan, 11:01.60; 3. Emporia, 11:24.41.

100 hurdles -- 1. T. Stallbaumer, Seaman, 15.86; 2. J. Stallbaumer, Seaman, 16.87; 3. Prestonback, Manhattan, 17.13.

100 -- 1. Pellant, Manhattan, 12.09; 2. Reed, Highland Park, 12.35; 3. Coney, Junction City, 12.47.

1,600 -- 1. Ismert, Washburn Rural, 5:32.18; 2. Pierce, Junction City, 5:34.97; 3. Phelps, Topeka West, 5:39.14.

4 x 100 relay -- 1. Junction City (Okemba, Coney, Joyner, Harris), 51.03; 2. Manhattan, 51.05; 3. Seaman, 52.53.

400 -- 1. Reed, Highland Park, 59.76; 2. Coney, Junction City, 60.32; 3. Fredrickson, Washburn Rural, 63.23.

300 hurdles -- 1. T. Stallbaumer, Seaman, 51.02; 2. Arasmith, Manhattan, 51.52; 3. Cooper, Emporia, 52.36.

800 -- 1. Druse, Seaman, 2:17.38; 2. Loub, Manhattan, 2:29.45; 3. Fink, Washburn Rural, 2:32.13.

200 -- 1. Johnson, Manhattan,, 25.85; 2. Pellant, Manhattan, 25.86; 3. Coney, Junction City, 26.31.

3,200 -- 1. Carter, Washburn Rural, 11:38.17; 2. Pierce, Junction City, 11:56.94; 3. Pickering, Manhattan, 12:28.85.

4 x 400 relay -- 1. Manhattan (Miller, Harkin, Arasmith, Loub), 4:10.06; 2. Seaman, 4:13.65; 3. Washburn Rural, 4:17.14.

BOYS

Team scores

Manhattan 190, Hayden 111, Washburn Rural 91, Junction City 83, Seaman 57, Emporia 52, Topeka West 44, Highland Park 41, Topeka High 28.

Individual results

Pole vault -- 1. Strahm, Manhattan, 12-9; 2. Durtschi, Manhattan, 11-6; 3. Rausch, Washburn Rural, 11-6.

Shot put -- 1. Z. Sulzen-Watson, Washburn Rural, 51-11.50; 2. McConnell, Junction City, 49-3; 3. Otting, Hayden, 48-5.50.

Discus -- 1. Z. Sulzen-Watson, Washburn Rural, 166-1; 2. McConnell, Junction City, 144-8; 3. McConnell, Hayden, 130-11.

Javelin -- 1. J. Sulzen-Watson, Washburn Rural, 160-4; 2. Cummings, Hayden, 149-2; 3. Otting, Hayden, 147-8.

Long jump -- 1. Richardson, Highland Park, 23-2.25; 2. Schrickel, Hayden, 22-3; 3. Banks, Junction City, 21-6.25

Triple jump -- 1.Richardson, Highland Park, 46-5; 2. Sipple, Topeka West, 45-5.25; 3. Elumogo, Manhattan, 43-2.

High jump -- 1. Agudzi-Addo, Junction City, 6-2; 2. Malone, Manhattan, 6-2; 3. McGee, Seaman, 5-10.

4 x 800 relay -- 1. Manhattan (Bryant, Bowyer, Mosier, Lacroix), 8:29.48; 2. Topeka West, 8:40.36; 3. Washburn Rural, 8:43.41.

110 hurdles -- 1. Johnson, Highland Park, 14.57; 2. Oberemeyer, Emporia, 15.40; 3. Muller, Hayden, 15.60.

100 -- 1. Schomaker, Manhattan, 10.74; 2. Samenus, Manhattan, 10.90; 3. Reed, Highland Park, 10.94.

1,600 -- 1. Newkirk, Hayden, 4:13.86; 2.Atkins Junction City, 4:27.69; 3. Njoroge, Topeka West, 4:35.05.

4 x 100 relay -- 1. Manhattan (Samenus, Schomaker, Dowling-Burnett, Hirschey), 43.11;  2. Junction City, 43.66; 3. Washburn Rural, 44.06.

400 -- 1. Dowling-Burnett, Manhattan, 50.09; 2. Jackson, Emporia, 50.90; 3. Schrickel, Hayden, 51.49.

300 hurdles -- 1. Muller, Hayden, 39.80; 2. Zambrano, Manhattan, 41.09; 3. Obermeyer, Manhattan, 41.86.

800 -- 1. Newkirk, Hayden, 1:55.74; 2. Atkins, Junction City, 1:58.99; 3. Mosier, Manhattan, 2:00.71.

200 -- 1. Tayor, Manhattan, 23.31; 2. Santiago, Washburn Rural, 23.46; 3. Peoples, Topeka High, 23.51.

3,200 -- 1. J. Moore, Seaman, 10:13.34; 2. True, Emporia, 10:23.54; 3. Dawdy, Manhattan, 10:33.28.

4 x 400 relay -- 1. Hayden (Florence, Muller, Rochford, Schrickel), 3:27.63; 2. Manhattan, 3:28.40; 3. Junction City, 3:29.31.