Welcome to Top Sports News

Walker leads way as T-Bird boys roll to fourth straight UKC title

By RICK PETERSON

TopSports.news

Shawnee Heights' boys wrestling team continued its stranglehold on the United Kansas Conference championship Saturday at Leavenworth, with the T-Birds rolling to their fourth straight title by a 242-160 margin over Basehor-Linwood.

Shawnee Heights, the No. 6-ranked team in the Kansas Wrestling Coaches Association's All-Class Rankings and No. 7 in Class 5A, had a whopping nine wrestlers earn individual championships on the way to the lopsided team win, led by by senior 160-pounder Caden Walker, who was named the UKC Outstanding Wrestler.

CadenWalkerUKCShawnee Heights senior Caden Walker was named the Outstanding Wrestler in Saturday's United Kansas Conference tournament after helping lead the T-Birds to their fourth straight league team title. [Submitted]

Walker, ranked No. 3 in 5A and No. 7 in the all-class rankings, turned in a dominating performance, posting wins by pin in 13, 20 and 22 seconds, 1 minute, 5 seconds and 2:12.

Junior 195-pound champion Sean Wunder, ranked No. 5 by the KWCA, had a bye and registered four pins, in 45 and 49 seconds and 1:08 and 1:26.

The T-Birds also got individual championships from fourth-ranked 120-pound senior Brock Ferguson, 132-pound sophomore Anthony Bonebrake, 138-pound senior Ty Lewis, 145-pound senior Joey HIlton, 152-pound junior Nick Freeland, 220-pound junior Garrett Peery and 285-pound sophomore Rykan Carver.

Shawnee Heights will compete in a 5A regional tournament on Feb. 18-19 at Blue Valley Southwest, vying for berths in the state tournament.

UNITED KANSAS CONFERENCE BOYS WRESTLING

Team scores

Individual results

106 -- 1. Brody Ballard, Basehor-Linwood; 2. Jacob Garner, Lansing; 3. Carson Handy, De Soto; 4. Carson Anderson, Shawnee Heights.

113 -- 1. Evan Vielhauer, Basehor-Linwood; 2. Julian Long, Leavenworth; 3. Casey Bowlin, De Soto. 

120 -- 1. Brock Ferguson, Shawnee Heights; 2. Joshua Kozminski, Leavenworth; 3. Hudson Strahm, Basehor-Linwood; 4. Colby Cross, Turner.

126 -- 1. Ethan Kelley, Basehor-Linwood; 2. Henry Garcia, Leavenworth.

132 -- 1. Andrew Bonebrake, Shawnee Heights; 2. Justin Shields, Lansing; 3, David Drake, Leavenworth; 4. Nolan Schock, De Soto.

138 -- 1. Ty Lewis, Shawnee Heights; 2. Cohen Suchy, Basehor-Linwood; 3. Willie George, Leavenworth; 4. Aiden Lessard, Lansing.

145 -- 1. Joey Hilton, Shawnee Heights; 2. Shy'Ron Mcmurray, Leavenworth; 3. Caleb Van Booven, De Soto; 4. Kadyn White, Lansing.

152 -- 1. Nick Freeland, Shawnee Heights; 2. Quincy Jones, Basehor-Linwood; 3. Dylan Roy, De Soto; 4. Xavier Davis, Leavenworth.

160 -- 1. Caden Walker, Shawnee Heights; 2. Logan Plum, Basehor-Linwood; 3. Brett Tickle, De Soto; 4. Hayden Jordan, Lansing. 

170 -- 1. Tyler Henson, Lansing; 2. Emory Fedd, Leavenworth; 3. Cole Manrose, Shawnee Heights; 4. Connor Scott, Turner.

182 -- 1. Elijah Mathis, Lansing; 2. Preston Hartman, Shawnee Heights; 3. Owen Nehl, De Soto; 4. Shawn Wright, Basehor-Linwood.

195 -- 1. Sean Wunder, Shawnee Heights; 2. Sam Torline, De Soto; 3. Andrew Shields, Lansing; 4. Mechia Marks, Turner.

220 -- 1. Garrett Peery, Shawnee Heights; 2. Emanuel Vazquez, Basehor-Linwood; 3. LeJay Rainey, De Soto; 4. Caden Baragary, Lansing.

285 -- 1. Rykan Carver, Shawnee Heights; 2. Chayce Chadwick, De Soto; 3. Aiden Lee, Turner; 4. Michael Box, Basehor-Linwood.