Welcome to Top Sports News

Rural's Miranda, Seaman pace city swimmers in Topeka High Invitational

Rick Peterson, Top Sports News Writer

By RICK PETERSON
TopSports.news

Seaman finished a city-high third-place in Tuesday's 13-school Topeka Invitational boys swimming meet at the Capitol Federal Natatorium, while Washburn Rural's Jack Miranda won an individual title in the 100-yard freestyle.

Free State and Lawrence finished one-two in the team standings with 401.5 and 352 points while Seaman was third with 306 points.

Miranda was the city's lone individual champ, winning the 100 freestyle in 51.49 seconds, and Miranda teamed with Jalen Eilert, Sean Carr-Metzger and Nathen Trachta to finish second in the 200 free relay as the Junior Blues finished fifth as a team (197.5).

Seaman's Daniel Ramirez placed second in the 200 freestyle (1:58.02) and Adin Florence took second in the 100 backstroke (1:08.65) while Colin O'Rourke was third in the 200 individual medley (2:13.97)

Shawnee Heights' foursome of Truman Brede, Guillaume Hamblet, Luke Perkins and Tanner Zerger finished second in the 200-yard medley relay (1:47.24) while Zerger was second in the 50 free (23.64) and Perkins took second in the 100 butterfly (54.29) and the 100 backstroke (56.04).

Zerger, Evan Hoobler, Perkins and Hamblet finished third in the 200 free relay (1:36.27), helping the T-Birds finish seventh in the team standings.

TOPEKA HIGH INVITATIONAL

Tuesday at Capitol Federal Natatorium

Team scores

Free State 401.5, Lawrence 352, Seaman 306, Piper 213, Washburn Rural 197.5, Olathe South 176, Shawnee Heights 136, Junction City 104, Salina Central 100, Hayden 98, Salina South 80, Topeka High 71, Emporia 39.

Individual results

200 medley relay — 1. Piper (Huisman, Hein, White, Briggs), 1:47.03; 2. Shawnee Heights (Brede, Humblet, Perkins, Zerger), 1:47.24; 3. Lawrence, 1:49.08.

200 freestyle — 1. Christian, Lawrence, 1:54.77; 2. Ramirez, Seaman, 1:58.02; 3. Rea, Free State, 2:08.49.

200 individual medley — 1. Lule-Paredes, Lawrence, 2:04.60; 2. Bonnell, Free State, 2:04.79; 3. O'Rourke, Seaman, 2:13.97.

50 freestyle — 1. Whittaker, Lawrence, 23.46; 2. Zerger, Shawnee Heights, 23.64; 3. Berland, Salina South, 23.86.

One meter diving -- 1. Higgins, Emporia, 249.50; 2. Ahlvers, Free State, 241.55; 3. Kohl, Manhattan, 223.20.

100 butterfly — 1. Bonnell, Free State, 54.27; 2. Perkins, Shawnee Heights, 54.29; 3. Smith, Olathe South, 55.07.

100 freestyle — 1. Miranda, Washburn Rural, 51.49; 2. Moore, Free State, 53.27; 3. Lamb, Junction City, 53.42.

500 freestyle — 1. Khosh, Free State, 5:17.68; 2. Cowardin, Lawrence, 5:19.53; 3. Christian, Lawrence, 5:25.68.

200 freestyle relay — 1. Lawrence (Whittaker, Tell, Christian, Oral), 1:36.25; 2. Washburn Rural (Eilert, Miranda, Carr-Metzger, Trachta), 1:36.27; 3. Shawnee Heights (Zerger, Hoobler, Perkins, Humblet), 1:36.28.

100 backstroke — 1. Smith, Olathe South, 54.68; 2. Perkins, Shawnee Heights, 56.04; 3. Lule-Paredes, Lawrence, 56.86.

100 breaststroke — 1. Hein, Piper, 1:06.38; 2. Florence, Seaman, 1:08.65; 3. Sanner, Junction City, 1:08.73.

400 freestyle relay — 1. Lawrence (Oral, Christian, Lule-Paredes, Whittaker), 3:31.07; 2. Free State, 3:35.52; 3. Piper, 3:39.74.