Welcome to Top Sports News

No. 1 Rural leads Shawnee County trio in KVA volleyball rankings

By RICK PETERSON

TopSports.news

Washburn Rural is ranked No. 1 in Class 6A in this week's Kansas Volleyball Association state rankings, pacing three Shawnee County schools in the rankings.

E S8KH8XMAcpbBkWashburn Rural is top-ranked in this week's KVA Class 6A state rankings, posting a 10-0 record through Tuesday. [File photo/TSN]

Rural, 10-0 after wins over Centennial League foes Hayden and Topeka West on Tuesday, is followed in the 6A rankings by Blue Valley North, defending state champ Blue Valley West, Shawnee Mission Northwest and Free State in the top five.

Shawnee Heights and Seaman earned the No. 6 and No. 7 spots in the 5A rankings.

St. Thomas Aquinas is top-ranked in 5A, followed by St. James Academy, Lansing, Mill Valley and Maize South.

Louisburg is No. 1-ranked in 4A, while other top-ranked teams are Smoky Valley (3A), Heritage Christian (2A), Pretty Prairie (1A Division I) and Hanover (1A Division II).

KANSAS VOLLEYBALL ASSOCIATION STATE RANKINGS

Class 6A

1. Washburn Rural; 2. Blue Valley North; 3. Blue Valley West; 4. Shawnee Mission Northwest; 5. Free State; 6. Wichita Northwest; 7. Hutchinson; 8 Blue Valley; 9. Blue Valley Northwest; 10. Olathe North.

Class 5A

1. St. Thomas Aquinas; 2. St. James Academy; 3. Lansing; 4. Mill Valley; 5. Maize South; 6. Shawnee Heights; 7. Seaman; 8. Basehor-Linwood; 9. Spring Hill; 10. Newton.

Class 4A

1. Louisburg; 2. Andale; 3. Bishop Miege; 4. Circle; 5. McPherson; 6. Clay Center; 7. Baldwin; 8. Nickerson; 9. Rose Hill; 10. Paola.

Class 3A

1. Smoky Valley; 2. Cheney; 3. Nemaha Central; 4. Beloit; 5. TMP-Marian; 6. Riverton; 7. Hiawatha; 8. Scott City; 9. Eureka; 10. Goodland.

Class 2A

1. Heritage Christian; 2. Garden Plain; 3. Smith Center; 4. Wabaunsee; 5. Jefferson County North; 6. Hillsboro; 7. Sedgwick; 8. Meade-Fowler; 9. Ellinwood; 10. Sterling.

Class 1A Division I

1. Pretty Prairie; 2. Central Plains; 3. Kiowa County; 4. Little River; 5. Lebo; 6. Victoria; 7. Centralia; 8. South Gray; 9. Sylvan Lucas; 10. Pratt-Skyline.

Class 1A Division II

1. Hanover; 2. Attica; 3. St. Francis-Cheylin; 4. Golden Plains; 5. Linn; 6. Dighton; 7. Wheatland-Grinnell; 8. St. Paul; 9. Beloit-St. Johns-Tipton; 10. Logan-Palco.